Reklama

Boże Narodzenie 2015 – mniej wypadków na polskich drogach

Boże Narodzenie 2015 – mniej wypadków na polskich drogach

Mniej wypadków, rannych i zabitych, ale więcej zatrzymanych nietrzeźwych kierowców – święta Bożego Narodzenia według policyjnych statystyk.

Już od środy 23 grudnia policjanci prowadzą na terenie całego kraju wzmożone kontrole drogowe. Funkcjonariusze podczas bożonarodzeniowej akcji sprawdzają nie tylko prędkość i trzeźwość kierowców, ale też stan techniczny pojazdów.

Zobacz też: Używany dostawczak – poradnik kupującego (zdjęcia)

Reklama

Według policyjnych danych tegoroczne święta uznać można – przynajmniej na razie – za zdecydowanie bezpieczniejsze niż w poprzednich latach. Od 23 do 25 grudnia 2015 roku doszło w całej Polsce do 220 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 292 zostało rannych. Dla porównania w tym samym okresie zeszłego roku odnotowano aż 367 wypadków, 42 zabitych i 420 rannych. W 2013 roku bożonarodzeniowe statystyki również były dużo gorsze od obecnych: doszło do 307 wypadków, w wyniku których życie straciło 30 osób, a 351 odniosło obrażenia.

Jak tłumaczą sami policjanci powodem zmniejszenia się liczby zdarzeń drogowych, a co za tym idzie i ofiar, jest w tym roku dobra pogoda, ale także zmiany w prawie drogowym. Od 18 maja nowe przepisy pozwalają funkcjonariuszowi m.in. odebrać prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie w terenie zabudowanym prędkości o 50 km/h.

Kierowcy na podwójnym gazie

Niestety ciągle problemem są kierowcy prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu. W dniach 23-25 grudnia 2015 roku stróże prawa zatrzymali 570 nietrzeźwych. To o dwóch więcej niż rok temu, ale zdecydowanie mniej niż dwa lata temu. W 2013 roku policjanci odnotowali aż 633 przypadków, kiedy to kierowca prowadził po alkoholu.

Zobacz też: Isuzu D-Max, VW T6 i Crafter dla wielkopolskiej policji

Tyle statystyka. Ilu kierowcom udało się uniknąć kontroli? Tego nie podają żadne dane, jednak widać, że skala zjawiska jest spora, a konsekwencje prawne i finansowe bardzo poważne.

Według znowelizowanej ustawy o ruchu drogowym, która weszła w życie 18 maja tego roku, za jazdę pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających grozi odebranie uprawnień na okres od 3 do maksymalnie 15 lat. Poza tym sąd nakłada karę w kwocie 5 tysięcy złotych. Jeżeli kierowca spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu kara finansowa wyniesie dodatkowo 10 tysięcy złotych.

 

Podziel się: