Reklama
VW Wyprzedaż

Nie ryzykuj – ubezpiecz się i uniknij kary za brak OC!

Nie ryzykuj – ubezpiecz się i uniknij kary za brak OC!

Jesteś właścicielem samochodu i chcesz poruszać się nim legalnie po drogach krajowych? Zgodnie z przepisami musisz mieć ważne ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe. Jego brak grozi mandatem oraz dotkliwą karą pieniężną. Nawet kilkudniowe przerwanie ciągłości polisy to spore ryzyko i duży wydatek. Czym jest ubezpieczenie OC i dlaczego jest ono tak ważne? Sprawdź, jakie konsekwencje przewidziane są dla kierowców, którzy go nie wykupili.

Czy OC to obowiązkowe ubezpieczenie? Sprawdź kogo dotyczy

Reklama

Kwestia ubezpieczenia OC jest w Polsce uregulowana przez ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na jej mocy firmy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom dokładnie ten sam zakres polisy OC, przy zachowaniu dowolności ceny składek. OC to tak naprawdę ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, dzięki czemu osoba poszkodowana może wystąpić na drogę sądową postępowania cywilnego i dochodzić swoich roszczeń. W praktyce oznacza to, że jeżeli kierowca spowoduje wypadek, to osoba poszkodowana ma prawo dochodzić roszczeń od sprawcy. Polisa chroni zatem osobę pokrzywdzoną. Koszt usunięcia skutków zdarzenia pokrywany jest zatem z OC sprawcy.

W Polsce wyróżnia się kilka rodzajów ubezpieczeń OC. Najpopularniejsza jest obowiązkowa polisa dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Oprócz niej występują takie warianty:

  • dla rolników,
  • zawodowe, które dotyczą różnych grup zawodowych, np. prawników, lekarzy czy biur rachunkowych,
  • turystyczne,
  • związane z życiem na co dzień np. ubezpieczenie nieruchomości.

Co w przypadku braku polisy OC?

Kara za brak OC może zostać nałożona wyłącznie na właściciela samochodu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy użycza się swoje auto osobie trzeciej. Jeżeli kierowca spowoduje wówczas kolizję drogową, to zarówno on, jak i właściciel pojazdu zostaną obciążeni kosztami wynikającymi z usunięcia szkód. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej, a następnie zwróci się o wyrównanie kosztów do właściciela samochodu i sprawcy wypadku.

W 2023 roku wraz ze wzrostem inflacji i płac minimalnych wzrosły również kary wynikające za brak ważnej polisy OC dla pojazdu. W skrajnych przypadkach brak ważnego ubezpieczenia może skutkować nałożeniem kary finansowej wynoszącej nawet 7200 zł za samochód osobowy oraz prawie 11000 za pojazd ciężarowy. Kary, jakie nakładane są na właścicieli aut, zależą przede wszystkim od czasu, przez który pojazd był nieubezpieczony. Jednak już nawet jeden dzień przerwy grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Właściciele samochodów powinni mieć również świadomość tego, że za nieużywany pojazd garażowany, któremu skończyła się polisa OC, także mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej. Nad śledzeniem nieopłaconych polis czuwa bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wyjątkiem w tym przypadku są auta zabytkowe.

Ubezpieczenie OC na raty – kiedy warto z niego skorzystać?

Jednorazowy wykup polisy to dla niektórych osób bardzo duże obciążenie finansowe. Dodatkowo duża pojemność silnika, meldunek w dużym mieście i brak doświadczenia za kierownicą, sprawiają, że stawki OC dla nowych kierowców są bardzo wysokie. Dlatego też ubezpieczenie OC na raty staje się coraz popularniejszą opcją. Warto zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie nie jest oferowane przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej spotykanym wariantem jest podział płatności za polisę OC na dwie równe raty. Niektóre firmy decydują się na bardziej przyjazne dla kierowców rozwiązanie i umożliwiają rozłożenie płatności na cztery, a nawet dwanaście rat. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że roczny koszt ubezpieczenia OC będzie wyższy niż przy płatności jednorazowej.

Ile kosztuje OC w wersji ratalnej i czy to się opłaca?

Ubezpieczenia OC to dla wielu właścicieli samochodów duży wydatek. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na rozłożenie tego zobowiązania na raty. Najkorzystniejszą opcją jest wybór dwóch rat. Wówczas w ogólnym rozrachunku koszt polisy będzie nieznacznie większy niż przy jednorazowej płatności. W przypadku nowych pojazdów z dużą pojemnością i mocą silnika ubezpieczenie OC może kosztować jednak nawet do kilku tysięcy złotych. Wówczas warto zastanowić się nad opcją czterech lub dwunastu rat. Ich ostateczny koszt będzie najprawdopodobniej wyższy niż w przypadku dwóch rat. Jest to jednak dobry wybór, jeżeli domowy budżet jest ograniczony. Warto także pamiętać, że za brak ważnego OC grożą wysokie kary finansowe, które kilkukrotnie przekraczają należność za polisę, nawet też rozłożoną na raty.

Skorzystanie z opcji ratalnej jest także korzystne w sytuacji, kiedy właściciele pojazdów decydują się na wykupienie OC wraz z NNW lub też pakietem AC. Wówczas koszt ubezpieczenia wzrasta nawet dwukrotnie – zależnie od wybranego zakresu ochrony. Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztowała Cię taka polisa? Skorzystaj z kalkulatora lub porównywarek ubezpieczeń, które znajdziesz w sieci.

Artykuł sponsorowany
Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Podziel się: