Łączna długość włączonych w eTOLL odcinków to około 1600 km. Zmiany w e-TOLL weszły od północy 1 listopada 2024 roku.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury po wcześniejszej nowelizacji przyjętej przez rząd, spwodowało rozszerzenie od 1 listopada 2024 roku kolejnych dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobierana jest opłata elektroniczna.
Długość nowych odcinków dróg, które zostaną objęte systemem e-TOLL wynosi około 1600 km. Do tej pory opłaty były pobierane na około 3600 km dróg, w tym autostrad oraz tras ekspresowych.
Od dzisiaj, już po rozszerzeniu sieci objętej opłatami e-TOLL w Polsce będzie przeszło 5000 km odcinków objętych opłatą elektroniczną.
Dokładna lista nowych odcinków objętych opłatami e-TOLL (do pobrania PDF wraz długością, nazwą sekcji drogi oraz numerem drogi) znajduje się TUTAJ.
Jak wnieść opłatę w systemie e-TOLL?
System e-TOLL działa w oparciu o technologię nawigacji satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems – GNSS) i polega na przesyłaniu danych geolokalizacyjnych pojazdu do systemu w celu naliczenia opłaty elektronicznej.
Przekazywanie danych jest możliwe dzięki urządzeniu lokalizacyjnemu, w które pojazd o DMC/DMC ponad 3,5 tony musi być wyposażony.
Użytkownicy, aby wnieść opłatę za przejazd drogą płatną, wybierają spośród dostępnych narzędzi do wnoszenia opłat, urządzenie dostosowane najbardziej do ich potrzeb:
- urządzenie pokładowe OBU (On Board Unit),
- Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL),
- bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL.
Użytkownicy, aby wnieść opłatę za przejazd, muszą dokonać rejestracji w systemie, np. poprzez Internetowe Konto Klienta (IKK). Informacje o tym, jak zarejestrować się w systemie e-TOLL, znajdują się na etoll.gov.pl.
W przypadku braku opłaty, użytkownik zostanie ukarany mandatem lub otrzyma karę administracyjną w wysokości do 1500 złotych.
Źródło zdjęcia: dostawczakiem.pl