Reklama

W Londynie będą złomować auta dostawcze z silnikami poniżej Euro 6

W Londynie będą złomować auta dostawcze z silnikami poniżej Euro 6

Władze miasta wydadzą na ten program 23 miliony funtów – w Londynie będą złomować auta dostawcze z silnikami poniżej Euro 6.

Burmistrz Londynu ogłosił, że program złomowania samochodów dostawczych napędzanych silnikami niespełniających normy Euro 6 będzie skierowany do firm zatrudniających do 10 osób.

Program złomowania, na który londyńskie władze chcą wydać 23 milionów funtów, ma związek z wprowadzeniem od kwietnia 2019 roku strefy ultra niskiej emisji, w skrócie ULEZ (z ang. Ultra Low Emission Zone).

Reklama

Zobacz też: Hybrydowy Ford Transit Custom dla londyńskiej policji

W wprowadzeniu ULEZ kierowcy pojazdów osobowych i dostawczych z silnikami niespełniającymi normy Euro 6 będą musieli wydać dodatkowo 12,5 funta za wjazd na teren strefy, oczywiście poza standardową opłatą 11,5 funta.

Co ważne, początkowo ULEZ obejmować ma niewielki obszar centrum Londynu, ale na październik 2021 roku zaplanowano zdecydowane rozszerzenie strefy ultra niskiej emisji.

Program złomowania vanów z silnikami poniżej Euro 6 nie został jeszcze ogłoszony oficjalnie, ale dzięki finansowej pomocy magistratu mali przedsiębiorcy będą mogli wymienić flotę swoich lekkich pojazdów użytkowych na nowe bardziej ekologiczne samochody.

Muszę przyznać, że i w Polsce taki program zachęcający do zezłomowania starych dostawczaków w zamian za dofinansowanie zakupu nowego pojazdu byłby świetną inicjatywą. Niestety, wątpię, aby któryś z włodarzy dużych miast zdecydował się na taki krok, chociaż o smogu mówi się coraz więcej i więcej…

Źródło zdjęcia: Ford

Podziel się: