Reklama

17 osób w 9-osobowym minibusie zatrzymanym na A4

17 osób w 9-osobowym minibusie zatrzymanym na A4

Aż 17 osób jechało w 9-osobowym minibusie zatrzymanym na A4 pod Krapkowicami. Kierowca Toyoty Proace Verso przewoził nielegalnych migrantów.

W nocy z 24 na 25 maja funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Opola zatrzymali w Gogolinie pod Krapkowicami minibusa na litewskich numerach rejestracyjnych.

W trakcie kontroli szybko wyszło na jaw, że Toyotą Proace Verso przewożeni są nielegalni migranci. Funkcjonariusze KAS wezwali na miejsce kolegów z Placówki Straży Granicznej w Opolu, którzy ustalili, że autem zatrzymanym na MOP-ie przy autostradzie A4 ukraiński kurier przewoził 16 nielegalnych migrantów.

Reklama

Do zatrzymania kuriera przewożącego 16 nielegalnych migrantów do Niemiec doszło w minionym tygodniu ze środy na czwartek.

Pogranicznicy ustalili, że 52-latek prowadzący minibusa miał przewieźć osoby pochodzące najprawdopodobniej z Syrii do Niemiec.

Zatrzymani Syryjczycy (w tym 9- oraz 15-latek podróżujący z dorosłym bratem) z pomocą policjantów zostali przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Opolu. Tam wszyscy pełnoletni cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy Polski przy użyciu podstępu – mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia a w piątek 26 maja zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

Obcokrajowcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu w Polsce a jedynie potwierdzenia pobytu obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji – dzięki temu pogranicznicy ustalili, że prawdopodobnie są to Syryjczycy.

W przypadku 52-latka w desce rozdzielczej Toyoty znaleziono dwa ukryte telefony komórkowe oraz 6800 euro – należały do ukraińskiego kierowcy, któremu przedstawiony zarzut zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej 16 cudzoziemcom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Obywatel Ukrainy przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu a także złożył obszerne wyjaśnienia. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Opolu został on aresztowany tymczasowo na okres 3 miesięcy.

Dalsze śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Opolu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu.

Źródło zdjęć: Straż Graniczna

Podziel się: