9 nielegalnych migrantów w ładowni Vivaro. Kierowcę aresztowano

9 nielegalnych migrantów w ładowni Vivaro. Kierowcę aresztowano

Straż Graniczna zatrzymała 9 nielegalnych migrantów w ładowni Opla Vivaro. Wobec kierowcy zastosowano areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Do zatrzymania furgonu na niderlandzkich tablicach rejestracyjnych doszło o północy z 3 na 4 marca. Migrantów przewożonych w ładowni Opla Vivaro wykryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Opolu po czym przekazali ich pogranicznikom z opolskiej placówki.

Przybyli w rejonie MOP Młyński Staw na autostradzie A4 strażnicy ustalili, że na pace „blaszki” znajduje sie 9 osób, w tym 6 mężczyzn, 2 kobiety i 1 dziecko w wieku 11 lat.

Reklama

Zatrzymani obcokrajowcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski, lecz udało się ustalić, że prawdopodobnie są obywatelami Syrii.

Oplem Vivaro kierował obywatel Niderlandów, który miał przewieźć nielegalnych migrantów do Niemiec. Ostatecznie wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Opolu, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności.

Kurierem” przewożącym migrantów okazał się w tym wypadku obywatel Niderlandów (Holandii).

Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy Polski wbrew przepisom – wszyscy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Następnie w niedzielę 5 marca Syryjczycy zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

Natomiast kierowcy przedstawiono zarzut zorganizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom 9 cudzoziemcom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Sąd Rejonowego w Opolu wobec obywatela Niderlandów zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Dalsze śledztwo w tej sprawie prowadzi Straż Graniczna pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu.

Źródło zdjeć: Straż Graniczna

Podziel się: