Reklama

Busem do Chorwacji – rodzinne podróże

Busem do Chorwacji – rodzinne podróże

Wynajem lub podróż prywatnymi busami staje się coraz to popularniejszym sposobem na urlopową trasę. Jest to ceniony środek transportu, ponieważ w jednym pojeździe możemy zmieścić mnóstwo bagaży, jak i więcej osób, a co za tym idzie – zyskujemy niepowtarzalną atmosferę w drodze na wakacje.

Kiedy wybieramy się na wakacje liczną grupą np. w gronie rodzinnym, z kilkorgiem dzieci najlepszą opcją jest wybór tego środku transportu. Busy często są wypożyczane z wypożyczalni, od znajomych lub są naszą własnością. W przeliczeniu, jeśli bralibyśmy pod uwagę zamiennie podróż np. dwoma samochodami, koszty są bardzo porównywalne, a często korzystniejsze.

Reklama

Trasa busem na Chorwację 

Wybór busa, jako środka lokomocji gwarantuje nie tylko komfort i wygodę, ale także możliwości, takie jak np. robienie przystanków w dogodnych nam miejscach w celach odpoczynku i rozprostowania nóg, ale także są to dodatkowe możliwości dla osób lubujących się w fotografii i łączeniu jej z podziwianiem widoków. Trasa przez Węgry i Słowację najbardziej znana jest przez mieszkańców Polski południowej. Najczęściej wybieranym przejściem granicznym wówczas jest to w Barwinku. Dodatkowym atutem wyboru tej trasy jest przejazd przez malowniczą stolicę Węgier – Budapeszt, w którym to możecie sobie nawet zabukować nocleg tranzytowy.

Istnieje także możliwość wyboru trasy przez Czechy, Austrię i Słowenię. To najszybsza opcja dla osób wyruszających z zachodniej Polski. Wyruszamy w kierunku granicy polsko-czeskiej, następnie czesko-austriackiej, później austriacko-słoweńskiej i w końcu słoweńsko-chorwackiej.

Od Zagrzebia, w różne zakątki Chorwacji, prowadzić Was będzie autostrada. Pamiętajcie tylko, że niezależnie, którą trasę wybierzecie, od przekroczenia polskiej granicy obowiązują winiety. O tę kwestię najlepiej zadbać jeszcze przed wyjazdem i zakupić je na jednej ze stron WWW np. TUTAJ. W Chorwacji winiety nie obowiązują – opłaty drogowe uiszcza się tak jak w Polsce, przy bramkach. 

Co warto zobaczyć na Chorwacji? 

  • Dubrownik – tej miejscowości nie mogło na tej liście zabraknąć. Stolica Chorwacji, znana także jako perła Adriatyku! Jeśli planujecie wycieczkę do Dubrownika, to koniecznie zajrzyjcie na wzgórze Srd, niektórzy śmią twierdzić, że takiej panoramy jak z tego miejsca, nie zobaczycie nigdzie indziej na świecie. Czerwone dachówki, przejrzyste niebo i lazur wybrzeża to coś, co faktycznie przykuwa wzrok turystów. 

  • Jeziora Plitwickie – to miejsce, na który trzeba przeznaczyć cały dzień. Jest to obszar zawierający w sobie 16 jezior i ponad 90 zjawiskowych wodospadów. Nad jeziorami skonstruowane zostały specjalnie dla zwiedzających ścieżki, którymi można spacerować i delektować się nieziemskim turkusem wody. Niektóre ze ścieżek prowadzą przez zacienione lasy, więc to dobra alternatywa dla upalnego dnia. To miejsce jest rajem dla fotografów, chociaż jak większość z nich twierdzi – najwspanialszy efekt w tym przypadku odbiera tylko ludzkie oko! Jeziora mają swój urok o każdej porze roku, bo za każdym razem ich otoczenie się różni. 

  • Wyspa Hvar – Chorwacja ma setki wysp, którymi może się pochwalić. Ta jest uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Tutejsza roślinność jest niezwykle bujna – drzewa oliwne, winnice i inne cytrusy. Hvar uchodzi za najcieplejszą wyspę Adriatyku.
  • Rovinj – urocze, chorwackie miasteczko, wielokrotnie polecane przez turystów. Dla miłośników historii ciekawych miejsc to wspaniały wybór, jednak tutaj polecamy wykorzystać odrobinę spontaniczności i oddanie się w wir romantycznych chorwackich uliczek. 
  • Korčula – chorwacja wyspa “dla wymagających” turystów. Dzikie plaże, piaszczyste plaże i wyśmienite wina, czyli wszystko co najlepsze w jednym miejscu! Ciepła i przejrzysta woda do kąpieli, to cechy charakterystyczne tego miejsca, które swoją drogą zyskało miano “małego Dubrownika”!

W co powinien być wyposażony bus?

Z pewnością obowiązkowymi rzeczami, które powinny się znaleźć w busie są: apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek, zapasowy bezpiecznik, koło zapasowe. W Czechach, Austrii, na Węgrzech i Słowenii bez posiadania tych rzeczy narażamy się na mandat. Pamiętajmy jednak, że o tym wyposażeniu powinniśmy pamiętać nie tylko po to, by uniknąć mandatu, ale szczególnie w celu, by zadbać o swoje i bliskich bezpieczeństwo.

Istotną kwestią jest także sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, gdyż podróż z Polski do Chorwacji trwa wiele godzin, a miejscami jest wymagająca. Przed podróżą zalecamy, żeby kierowca zapoznał się z trasą i sprawdził ewentualne miejsca, w których będzie mógł zatankować pojazd. Przepisy drogowe w różnych krajach mogą się od siebie różnić, dlatego pamiętajmy żeby je sprawdzić i przestrzegać ich. Gdy zadbamy o wszystkie wymienione aspekty, pozostaje tylko zadbać o dobre nastroje podczas podróży!

Artykuł sponsorowany

Podziel się:
1

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

  1. Szprot

    Jadąc busem z większą ilością pasażerów w Austrii i Slowenji , kamizelki odblaskowe ostrzegawcze należy posiadać dla każdego podróżnika w busie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =