Reklama

Busem do Chorwacji

Busem do Chorwacji

Wynajem busów na wyjazd, szczególnie na Chorwację staje się coraz popularniejszy. Podróżowanie busem to dużo zalet, takich jak możliwość zabrania w komfortowych warunkach większej ilości osób, czy licznej rodziny oraz większej ilości dowolnego bagażu. To także wspaniała atmosfera, która wytworzy się, gdy zgromadzicie swoich bliskich w jednym pojeździe, a to przecież jest jednym z ważniejszych aspektów wyjazdów! To oszczędność, której każdy z nas szuka w obecnych czasach inflacji. Może się wydawać, że wypożyczenie busa to duży koszt, ale wiele osób wybierających ten środek lokomocji wykorzystuje swój pojazd, pożyczony od znajomych, czy też te firmowe.

Zalety podróży busem

Posiadając swojego własnego busa jesteśmy niezależni od komunikacji miejskiej i rozkładów jazdy. Własnego busa, mamy na myśli również tego wypożyczonego, bo w okresie wynajęcia go, można powiedzieć, że jest on Wasz. Możliwość bliskiego kontaktu z naturą to także jeden z plusów wyboru busa. W każdej chwili możecie zatrzymać się w dowolnym miejscu, które spontanicznie Was zachwyci, żeby rozprostować nogi, skorzystać z pięknego widoku i sfotografować tę naturę, czy też wypić kawę/ zjeść kanapkę w dogodnym miejscu w przeciwieństwie do pociągu, czy samolotu. Pakowanie się do busa, to także spory komfort, gdyż możecie zmieścić naprawdę sporo dużych gabarytów, a nawet rower, materac, czy ulubione zabawki dzieci! Odkrywanie miejsc, które odwiedzamy także jest w pewien sposób “głębsze”- doświadczamy bardziej lokalnej kultury, przez co nasze doświadczenia są bogatsze.

Reklama

Trasa busem na Chorwację

Trasa przez Słowację i Węgry

Trasa przez Węgry i Słowację jest najbardziej znana wśród mieszkańców Polski południowej i wschodniej, a najczęściej wybieranym przejściem granicznym w tej sytuacji jest to w Barwinku, gdyż ta droga pozwala wtedy zaoszczędzić około kilkadziesiąt kilometrów. W Słowacji kierujemy się na Preszów, a następnie Koszyce. Po drugiej stronie Dunaju już mamy drugi kraj, przez który musimy przejechać – Węgry. Wybór tej drogi pozwoli Wam zobaczenie pięknej, malowniczej stolicy – Budapesztu. Turyści często wyruszają tak, żeby zobaczyć to miasto w godzinach nocnych – jego oświetlenie i architektura odbijająca się w rzece Dunaj sprawia, że Budapeszt jest szczególnie atrakcyjny.

Trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię 

To trasa, która przebiega najszybciej, w szczególności dla osób, które planują wyjazd z zachodniej części Polski – to około 900 kilometrów do granicy Chorwacji. Najpierw kierujemy się do granicy polsko – czeskiej, następnie czesko – austriackiej, w stronę Wiednia i Graz, austriacko – słoweńskiej i w końcu słoweńsko – chorwackiej. Gdy dojedziecie do Zagrzebia, możecie skorzystać z wygodnej, chorwackiej autostrady, która prowadzi w różne zakątki Chorwacji: od Rijeki  przez Zadar, Szybenik i Split, aż po Riwierę Makarską i dalej na południe w kierunku Dubrownika. Pamiętajmy, że do wszystkich tych krajów, przez które przejeżdżacie po drodze, oprócz Chorwacji, obowiązują winiety, o które lepiej zadbać przed wyjazdem i wygodnie zakupić na stronie WWW. Na Chorwacji natomiast opłaty uiszczane są tak jak w Polsce – przy bramkach, adekwatnie do drogi, jaką chcecie pokonać.

Winiety

Słowacja

Na Słowacji dla busów przewożących do 9 osób włącznie z kierowcą obowiązuje kategoria winiet do 3,5 tony. W Słowacji obowiązuje elektroniczna kontrola opłaty za autostrady. Polega to na tym, że zamieszczone na drodze kamery sprawdzają rejestracje pojazdów i to, czy dany bus/ samochód ma opłacony przejazd. Jeżeli nie ma opłaty przypisanej do danego pojazdu, to wystawiany jest mandat. 

Węgry

Winiety do Węgier występują w postaci elektronicznego potwierdzenia za opłatę. Kategoria D2 przeznaczona jest właśnie dla pojazdów do 3,5 t., które są zarejestrowane jako ciężarowe (dostawcze) lub powyżej 7 osób lub są pickupem / camperem. Błędne dopasowanie kategorii dla pojazdów jest najczęstszą przyczyną mandatów, oprócz braku winiety (co zdarza się już rzadziej). Węgrzy wysyłają mandaty głównie z 3 powodów: błędnego numeru rejestracyjnego, błędnych dat obowiązywania i właśnie błędnej kategorii pojazdu. Winiety warto zatrzymywać u siebie na okres minimum 1,5 roku, bo nawet po takim okresie potrafią przyjść mandaty z tego kraju. Winiety do Węgier szczególnie warto zakupić przed wyjazdem, gdyż można to zrobić na spokojnie i bez stresu, rozsądnie wybierając prawidłową kategorię (w naszym przypadku omawianego busa to D2) oraz w ten sposób macie pewność, że wszystko zrozumiecie.

Słowenia

W Słowenii busy zaliczają się do kategorii 2B. Aby jednak mieć pewność co do tej kategorii, zmierz wysokość od poziomu nawierzchni do dolnej krawędzi przedniej szyby. Jeśli pomiar wykaże wartość większą niż 1.30m, twój pojazd kwalifikuje się właśnie do winiety typu 2B. System słoweński pozwala zakupić winietę dopiero 29 dni przed momentem jej obowiązywania. Jeżeli masz wątpliwości czy wykupić winietę kategorii 2A lub 2B, można zakupić tę droższą (2B), wtedy mamy 100% gwarancji, że nie otrzymamy mandatu.

Czechy

W Czechach jest jedna kategoria dla wszystkich pojazdów dwuśladowych ważących do 3,5 tony. Wydrukuj potwierdzenie zakupu winiet PDF lub zachowaj w telefonie, gdyż zdarza się, że są kontrole na granicach. Mandaty w Czechach to aktualnie około 600 zł, jednak możliwe jest, że zostanie na Was nałożona niestety i wyższa kwota kary.

Austria

Austria oferuje winiety na 10 dni, dwa miesiące oraz na rok. Tak jak w Czechach, pojazdy dwuśladowe do 3,5 tony mieszczą się w jednej kategorii. Ważne, by zwrócić uwagę na to, że w Austrii winiety nie obejmują niektórych dodatkowo płatnych odcinków np. tuneli. Mandat w przypadku braku ważnej winiety to 120 EUR. Potrzebne winiety można zakupić przez stronę WWW – winiety austria.

Chorwacja

W Chorwacji winiet nie kupujemy. W tym kraju opłaty uiszczamy tak jak w Polsce – przy bramkach, adekwatnie do tego, jak długi odcinek trasy pokonacie. W Chorwacji ceny zmieniają się, w zależności od tego, jaki jest sezon. Cennik za autostrady od roku 2023 uległ zmianie, gdyż Chorwacja zmieniła swoją walutę na euro. 

Jak powinien być wyposażony Wasz bus? 

Wymagane będzie zabranie takich rzeczy jak: apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek, zapasowy bezpiecznik, koło zapasowe – te rzeczy wymagane są w Czechach, Austrii, Słowacji, Węgrzech i Słowenii. Ważne jest, aby sprawdzić stan techniczny busa, bo dziesięciogodzinna trasa, jest już zaliczana do tych dalszych, tak więc warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Pamiętajcie, żeby wziąć ważny dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport. Należy wziąć także ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy.

Ubezpieczenie assistacne

Warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie assistance, które obecnie coraz częściej można zakupić na czas wyjazdu 9 dni, 14 dni, 30 dni, itd. Dostępne są oferty gwarantujące holowanie w Polsce i za granicą. W przypadku busa i dużej ilość bagażu, ewentualna awaria i holowanie może okazać się wyzwaniem bez wykupionego ubezpieczenia.

Podsumowanie

Podróż busem, ma więcej zalet, niż wad. To pełna dowolność, co do zabrania bagażu, ulubionych rzeczy dzieci oraz swoich. To bliskość z przyrodą, a także duży komfort podróży i niesamowita przygoda. To także dwóch kierowców (na zmianę), a nie czterech, jeżeli jechalibyście dwoma samochodami. Pamiętajcie jednak o panujących przepisach drogowych- w każdym kraju mogą się one odrobinę różnić. W Czechach za przekroczenie prędkości o 4 km/h mandaty są wysokie. Na Węgrzech również przepisy drogowe są ważnym aspektem, którego należy przestrzegać. Istotną sprawą do zadbania są także winiety, bez których możliwe, że dostaniecie mandat, a także ubezpieczenie. Podróż busem to sama przyjemność, wprowadzane są dodatkowe ułatwienia, takie jak regularne zjazdy przy autostradach, z jednej i z drugiej strony, na których możecie wraz ze znajomymi/ rodziną odpocząć i rozprostować nogi. Warto przeanalizować kraje, w których korzystanie będzie zatankować busa. Takimi państwami są np. Węgry, Słowenia i Austria.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: