Reklama
VW Wyprzedaż

Check engine na patencie w bezprogowym Caddy

Check engine na patencie w bezprogowym Caddy

Świeżo po badaniu technicznym a w rzeczywistości check engine na patencie w bezprogowym VW Caddy. Policjanci podpytają o tego vana diagnostę.

W minionym tygodniu funkcjonariusze „drogówki” z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach zatrzymali do kontroli dostawczego Volkswagena Caddy.

Furgonetka już z zewnątrz nie robiła dobrego wrażenia – brak całych elementów skorodowanych progów czy wycieki płynów eksploatacyjnych, to nie wszystkie „kwiatki” wychwycone przez śląskich policjantów.

Reklama

Na zestawie wskaźników ktoś zakleił czarną taśmą zapewne świecące się od błędów kontrolki – czarny power tape zasłonił po lewej stronie pomarańczową ikonkę sygnalizującą problem z układem kierowniczym oraz check engine.

Samo podpięcie pod komputer diagnostyczny i próby wykasowania błędów bez zdiagnozowania przyczyny usterki nic nie dają? Pozostaje czarna taśma, jak w internetowych memach 😉
Niektórzy twierdzą, że diesel musi dymić. Ale o „znaczeniu terenu” jeszcze nie słyszałem…

Z kolei taśma po prawej „wykasowała” informację o wystąpieniu problemu z system kontroli trakcji i druga dotycząca usterki układu hamulcowego.

Ostatecznie policjanci przeprowadzili oględziny auta i zatrzymali dowód rejestracyjny bezprogowego VW Caddy. Poza tym policjanci prowadzą postępowanie, gdyż zatrzymane auto przeszło niedawno pozytywnie badanie techniczne.

W oficjalnym komunikacie funkcjonariusze informują, że będą teraz sprawdzać czy niedopatrzenie diagnosty było „rażące lub celowe” i podają dwie podstawy prawne nawiązujące zaistniałej sytuacji:

Art. 179 Kodeksu karnego:
Kto wbrew szczególnemu obowiązkowi dopuszcza do ruchu pojazd mechaniczny albo inny pojazd w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub dopuszcza do prowadzenia pojazdu mechanicznego albo innego pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości, będącą pod wpływem środka odurzającego lub osobę nieposiadającą wymaganych uprawnień, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Poświadczenie nieprawdy w dokumencie może być kolejnym przestępstwem.

Przestępstwo opisane w artykule 179 k.k. może pozostawać w zbiegu z artykułem 271 k.k.:
Art. 271 Kodeksu karnego
: § 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Źródło zdjęć: Policja

Podziel się: