Czechy przywracają kontrole na granicy ze Słowacją

Czechy przywracają kontrole na granicy ze Słowacją

W nocy z 28 na 29 września Czechy przywracają kontrole na granicy ze Słowacją. Powodem są nielegalni migranci przewożeni m.in. vanami.

W ostatnim czasie wielokrotnie pisałem o przypadkach zatrzymywania nielegalnych migrantów przewożonych tranzytem przez Słowację, chociażby pod koniec sierpnia tamtejsze służby zatrzymały busa przewożącego w ładowni 43 obywateli Syrii, w tym 19 z nich stanowiły dzieci i 7 kobiet.

W związku z rosnącym problemem migracyjnym w poniedziałek Petr Fiala, premier Republiki Czeskiej poinformował, że w nocy ze środy na czwartek (28-29 września) przywrócona zostanie kontrola na granicach ze Słowacją.

Reklama

Powyższa decyzja jest argumentowana niebywałym wzrostem liczby nieleganych migrantów, którzy są przez Czechy próbują się dostać głównie do Niemiec.

Jak informuje serwis tvn24.pl, od początku czerwca do początku minionego tygodni czeskie służby zatrzymały blisko 9,5 tys. cudzoziemców głównie z Syrii chcących nielegalnie dostać się do jednego z państw Europy Zachodniej.

Dla porównania czeska administracja podała, że w całym 2021 roku zatrzymano 1330 nielegalnych migrantów.

Rząd, na którego czele stoi Petr Fiala, już zapowiedział, że trwają zaawansowane prace w ramach nowelizacji prawa mające zaostrzyć kary za przemyt ludzi.

Początkowo Czesi wprowadzą kontrole na granicach z Republiką Słowacką na okres 10 dni, czyli do 7 października, ale ten termin może zostać oczywiście przedłużony.

Źródło zdjęcia: Polícia Slovenskej republiky

Podziel się: