Francja wprowadziła zakaz spania w busach – kara do 1500 euro

Francja wprowadziła zakaz spania w busach – kara do 1500 euro

Od 3 września Francja wprowadziła zakaz spania w busach – kara do 1500 euro za brak odpowiedniego odpoczynku dziennego i cotygodniowego!

Najpierw francuskie służby w 2018 roku zajęła się kontrolami czasu pracy kierowców busów żądając posiadania w aucie odpowiednika znanego z Niemiec kontrollbucha.

Dzięki Livret individuel de contrôle, czyli indywidualna książka kontroli jest wymagana od kierowców wykonujących transport pojazdem do 3,5 tony.

Reklama

Dzięki niej kierowca może wykazać swój czas pracy podczas poruszania się po terenie Francji.

Zobacz też: Licencja i tachograf na busy powyżej 2500 kg DMC przegłosowane!

A od czwartku 3 września 2020 roku wszedł dodatkowo w życie dekret nr 2020-1104 z 31 sierpnia 2020 roku, na podstawie którego zakazuje się pracownikom odbierania odpoczynków dziennych i tygodniowych w pojeździe lub miejscu, które nie oferuje warunków bezpieczeństwa, komfortu oraz higieny zapewniających poszanowanie jego zdrowia.

W trakcie kontroli, których w najbliższym czasie może być sporo, za niedostosowanie się do nowego wymogu grozi przewoźnikowi nawet 1500 euro, czyli około 6600 złotych.

Wprowadzenie wspomnianej kary za wykroczenie piątej klasy dla pracodawców naruszających przepisy art. L. 3313-4 kodeksu transportowego, to pokłosie m.in. działań francuskich związków zawodowych i stowarzyszeń przewoźników z branży transportowej.

I tak na koniec: zastanawiam się tylko nad jednym: czy taki sam „kurnik” w zarejestrowanym na 5 ton DMC Iveco Daily daje większy komfort i zapewnia lepszą higienę kierowcy niż w tym samy pojeździe z tym samym „kurnikiem”, ale w 3,5-tonowym wariancie?

Źródło zdjęcia: dostawczakiem.pl

Podziel się: