Zakup nowego samochodu wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego konsument – jeszcze zanim zdecyduje się na ten ruch – rozważa różne opcje finansowania, które mogą go w pewnym stopniu odciążyć. Jedną z takich opcji jest pożyczka leasingowa. Na czym polega oraz dlaczego nie należy jej mylić z leasingiem? Zobacz, czym charakteryzuje się taka pożyczka oraz kto może z niej skorzystać!
Na czym polega pożyczka leasingowa
Pożyczka leasingowa to taka forma finansowania, która łączy w sobie cechy zarówno pożyczki, jak i umowy leasingowej, i podobnie jak w przypadku leasingu, skorzystać z niej może przedsiębiorca. Co ważne, nie jest ona udzielana przez bank, ale przez firmę leasingową, dzięki czemu pożyczkobiorca nie musi mierzyć się z tak licznymi formalnościami, jak w banku. Ponadto firma leasingowa ocenia zdolność kredytową mniej rygorystycznie, a więc szanse na otrzymanie takiej pożyczki są nieco wyższe.
Mimo że jest to rozwiązanie łączące pożyczkę z leasingiem operacyjnym, to tak naprawdę pożyczce leasingowej bliżej jest do kredytu w banku. W przypadku leasingu operacyjnego właścicielem przedmiotu umowy (czyli w tym wypadku samochodu) jest leasingodawca. Z kolei w pożyczce leasingowej to pożyczkobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem i to on jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Pożyczka leasingowa a leasing – różnice
Pożyczka leasingowa wbrew pozorom nie jest tym samym co leasing. Umowy leasingowe zawiera się nie z bankiem, lecz firmą leasingową i dokładnie tak samo jest w przypadku pożyczki leasingowej, jednak poza tym te dwie formy finansowania znacznie się od siebie różnią – i to w zasadzie pod wszystkimi innymi względami.
- Właścicielem pojazdu zakupionego poprzez pożyczkę leasingową jest pożyczkobiorca, podczas gdy w przypadku umowy leasingowej właścicielem pojazdu jest zawsze firma leasingowa – wówczas aby stać się właścicielem pojazdu, należy dokonać wykupu auta.
- Pożyczkobiorca nie wpłaca niczego lub wpłaca niewielką kwotę na poczet wkładu własnego. Leasing wymaga zaś od konsumenta pierwszej wpłaty w wysokości od 5 do 30% wartości samochodu.
- Pożyczkę leasingową spłaca się podobnie jak tradycyjną pożyczkę – w comiesięcznych ratach wraz z odsetkami. W umowie leasingowej zaś płaci się comiesięczne opłaty za wynajem; nie są to raty spłaty kredytu! Dlatego też konsument nie może figurować jako właściciel samochodu na leasing, lecz jest jedynie jego użytkownikiem.
- Pożyczka leasingowa została stworzona z myślą o przedsiębiorcach zwolnionych z podatku VAT, który jest odliczany jednorazowo na podstawie faktury VAT marża. Leasing jest zaś obciążony VAT-em w wysokości 23%, a leasingobiorca może odliczyć VAT w 100% w przypadku auta do celów firmowych oraz w 50% w przypadku auta do celów firmowych i prywatnych
- Czas trwania umowy pożyczkowej może wynosić nawet 8 lat. Okres trwania umowy leasingowej jest znacznie krótszy: od 2 do 5 lat.
Co można sfinansować za pomocą pożyczki leasingowej?
Pożyczka leasingowa pozwala na finansowanie różnych pojazdów, nie tylko nowych samochodów osobowych. Do tej grupy zaliczymy także:
- auta poleasingowe (dowiedz się więcej na: https://poleasingowe.alphabet.pl/),
- samochody dostawcze,
- pojazdy ciężarowe,
- maszyny rolnicze.
Ponadto pożyczkę leasingową możemy wykorzystać do zakupu nieruchomości, sprzętu medycznego czy sprzętu informatycznego.
Kto może skorzystać z pożyczki leasingowej?
O pożyczkę leasingową starać się mogą przedsiębiorcy, a dokładnie:
- osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą,
- podmioty gospodarcze,
- rolnicy,
- spółki prawa handlowego,
- spółki cywilne.
Skorzystanie z pożyczki leasingowej szczególnie poleca się firmom, które chcą korzystać z dotacji unijnych i są zwolnione z płacenia podatku VAT.
Dlaczego warto wybrać pożyczkę leasingową?
Jeśli jesteś właścicielem działalności gospodarczej i interesuje Cię zakup samochodu, jednak nie jesteś w stanie kupić go za gotówkę, zachęcamy do rozważenia pożyczki leasingowej. Rozwiązanie to – choć przypomina kredyt, co niektórych z pewnością przeraża – niesie ze sobą wiele korzyści.
- Przede wszystkim przedsiębiorca staje się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Nie musi czekać na moment możliwości wykupu, tak jak jest to w przypadku leasingu.
- Wkład własny jest zerowy lub wynosi naprawdę niewiele.
- Raty spłaty pożyczki mogą być niskie, przez co okres trwania umowy wydłuża się na wiele lat, co oczywiście dla jednych będzie plusem, dla innych minusem. Taka opcja jest jednak dużym udogodnieniem, kiedy chcemy uszczuplić miesięczne wydatki. Minimalny okres trwania umowy wynosi pół roku, jednak pożyczkobiorca może spłacić pożyczkę szybciej.
- Obliczanie zdolności kredytowej przez firmę leasingową nie jest tak restrykcyjne, jak w banku, dlatego szansa na otrzymanie pożyczki leasingowej jest większa niż w przypadku tradycyjnego kredytu.
- Leasingodawcy proponują także procedurę, która nie obejmuje tak wielu formalności, jak w banku, co szczędzi przedsiębiorcom zarówno czasu, jak i stresu.
Jak wygląda procedura pożyczki leasingowej?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, ubieganie się o pożyczkę leasingową jest dużo prostsze niż w banku. Formalności jest niewiele, dlatego też czas rozpatrzenia nie jest długi, a decyzję otrzymujemy szybko.
Jeśli interesuje Cię właśnie taka forma finansowania samochodu, wystarczy, że skontaktujesz się z wybraną firmą leasingową: telefonicznie, przez stronę internetową bądź udając się do placówki. Otrzymasz formularz, w którym podasz swoje dane oraz dane dotyczące pojazdu, który ma być sfinansowany.
Po niedługim czasie skontaktuje się z Tobą przedstawiciel, który zaprezentuje ofertę wstępną. W trakcie rozmowy i negocjowania oferty możesz proponować dogodne dla Ciebie warunki pożyczki, takie jak wysokość raty i czas spłaty. Następnie będziesz musiał dostarczyć wymagane dokumenty – głównie dotyczące finansów Twojej firmy.
Po pozytywnym rozpatrzeniu zostaniesz poproszony o podpisanie umowy, a gdy już dopełnisz tej formalności, możesz zakupić pojazd.
Podsumowanie
Podsumowując, tak naprawdę jedyną rzeczą, jaka łączy leasing i pożyczkę leasingową, jest firma leasingowa, która udziela jedną bądź drugą formę finansowania. W pozostałych kwestiach zauważyć można wyłącznie różnice. Warunki, na których opiera się pożyczka leasingowa, przynoszą wiele korzyści zwłaszcza tym, którzy ubiegają się o dotacje unijne oraz tym, którzy są zwolnieni z podatku VAT.
Choć umowy leasingowe cieszą się dużą popularnością, warto rozważyć opcję pożyczki leasingowej, przede wszystkim dlatego, że to przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu i nie musi konsultować wszystkiego z firmą leasingową, tak jak to jest w przypadku umowy leasingowej. Przedsiębiorca nie jest tu tylko użytkownikiem samochodu, ale pełnoprawnym właścicielem, który sam decyduje o jego przeglądach, ubezpieczeniach i innych; pożyczkodawcę interesuje jedynie spłacanie rat w terminie.
Artykuł sponsorowany