Sprawdź za darmo światła w Twoim dostawczaku: lista stacji i terminy

Sprawdź za darmo światła w Twoim dostawczaku: lista stacji i terminy

Jesienno-zimowy okres to wyzwanie dla reflektorów w aucie! Sprawdź zatem za darmo światła w swoim dostawczaku. Mam listę stacji i terminy.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wraz z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zorganizowało akcję „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”.

Jej celem jest zwrócenie uwagi użytkowników dróg na prawidłowe działanie reflektorów w samochodach poruszających się po polskich drogach.

Reklama

Przyznam, że sam skorzystałem z takiej możliwości i w sobotę 24 października sprawdziłem jedno ze swoich aut (lewy reflektor idealnie, prawy z lekką poprawką).

Wszystko trwało 5 minut i przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Jeżeli więc chcielibyście przekonać się czy w Waszych autolawetach, chłodniach czy zwykłych „blaszkach” światła działają prawidłowo, to macie okazję na bezpłatne badanie jeszcze w sobotę 7 listopada lub w sobotę 21 listopada.

Pamiętajcie, że działanie świateł jest uwarunkowane właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła oraz cienia a także natężeniem emitowanego przez żarówki światła.

Odpowiednio ustawione reflektory są szczególnie ważne właśnie teraz kiedy warunki drogowe są coraz gorsze. Coraz krótsze dni, opady deszczu i mgła niewątpliwie wymagają sprawnego i wyregulowanego oświetlenia, co może wpłynąć bezpośrednio na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Gdzie można sprawdzić bezpłatnie oświetlenie?

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów udostępniła listę podmiotów, w których można bezpłatnie skontrolować oświetlenie. Takich stacji diagnostycznych jest 1146 i są one rozsiane po całej Polsce, nie tylko po dużych miejskich aglomeracjach, ale są też lokalizacje w małych miejscowościach.

Włocławska „drogówka” sprawdzała m.in. także oświetlenie w samochodach dostawczych.

Lista biorących udział w akcji znajduje się TUTAJ a na konkretnym przykładzie jednej komendy zaprezentuję Wam, jakie konsekwencje mogą spotkać użytkownika pojazdu z niesprawnym oświetleniem podczas kontroli drogowej.

W dniach od czwartku 20 października do wtorku 25 października policjanci „drogówki” z Włocławka zwracali szczególną uwagę na stan i jakość oświetlenia w pojazdach.

W efekcie funkcjonariusze przeprowadzili przez te 6 dni aż 840 kontroli z czego w 15 skontrolowanych samochodach stwierdzono nieprawidłowości w oświetleniu. Ostatecznie w 11 przypadkach zatrzymano też dowody rejestracyjne pojazdów a najczęstsze nieprawidłowości w oświetleniu dotyczyły uszkodzonych kloszy lamp lub niezgodnych z przepisami przeróbek oświetlenia.

Przy okazji warto wspomnieć na koniec, że w tracie działań kontrolno-prewencyjnych także inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą zwracać szczególną uwagę na oświetlenie w pojazdach.

Źródło zdjęć: Policja

Podziel się: