Sprawdzali dymomierzem busy i ciężarówki – to nie one trują

Sprawdzali dymomierzem busy i ciężarówki – to nie one trują

To nie auta użytkowe odpowiadają za smog! ITD Katowice wraz z policjantami oraz strażnikami miejskimi sprawdzali dymomierzem busy i ciężarówki.

Krąży wśród części opinii publicznej pogląd, że za ostatnie alarmy smogowe odpowiadają w znacznej części spaliny samochodów, a zwłaszcza tych z większych dostawczaków i ciężarówek. Eksperci w tej kwestii są jednak zgodni – to nie spaliny z aut mają najgorszy wpływ na stan powietrza w Polsce, ale stare piece i osoby, które w nich palą czym popadnie.

Zobacz też: ITD Szczecin – Fiat Ducato oblał badanie dymomierzem

Reklama

Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy niech będzie akcja zorganizowana przez inspektorów z WITD Katowice, którzy razem z lokalną policją i Strażą Miejską. W czwartek 12 stycznia skontrolowano dymomierzem łącznie 44 pojazdy z silnikiem Diesla.

W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że tylko w jednym przypadku doszło do przekroczenia dopuszczalnych norm emisji spalin, w konsekwencji czego zabrany został dowód rejestracyjny pojazdu. Jak zapewniają katowiccy inspektorzy ITD, wyniki badań dymomierzem w pozostałych 43 samochodach nie budziły żadnych zastrzeżeń.

Źródło zdjęć: WITD Katowice

Podziel się: