Reklama
stats

Toyota Proace Max zaprezentowana – to klon Fiata Ducato

Toyota Proace Max zaprezentowana – to klon Fiata Ducato

Toyota Proace Max to kolejny klon typoszeregu X250 znanego od 2006 roku jako Fiat Ducato, Citroen Jumper czy Peugeot Boxer.

Dzisiaj, czyli 15 listopada 2023 roku w serwisie prasowym Toyoty opublikowano pierwsze grafiki dotyczące największego z gamy modelu wchodzącego do rodziny marki Toyota Professional.

Pierwsze oficjalne informacje o tym, że koncern Stellantis będzie dostarczał Toyocie duże dostawcze auto pojawiły się pod koniec maja 2022 roku i wtedy też potwierdzono, że model ten będzie produkowana w Gliwicach i we Włoszech a na rynku pojawić się ma w połowie 2024 roku.

Reklama

Co za ten klienci znajdą pod maską Toyoty Proace Max? Będzie to rodzina turbodiesli o pojemności 2184 ccm w kilu wariantach mocy, z czego topowy wariant osiągać będzie 180 KM. Poza manualną 6-biegową przekładnią w ofercie zapewne znajdzie się też 8-stopniowy „automat”.

Zatem Toyota zdecydowała się nie tylko wykorzystać jako bazę dla swojego największego vana konstrukcję X250, ale też i zespół napędowy znany z Fiata Ducato, a który w 2024 roku pojawi się też w Citroenie Jumperze, Peugeocie Boxerze a także Oplu Movano.

Według dzisiejszego komunikatu Toyota Proace Max będzie dostępna nie tylko jako furgon w kilku wariantach nadwozia, w tym z dwoma rozstawami osi, trzema długościami nadwozia i trzema wysokościami dachu, co w największym wariancie L4H3 oznacza ładownię o pojemności 17 m3.

Oczywiście poza „blaszkami” Proace Max ma być oferowany również w postaci brygadówek, podwozi do zabudowy a nawet jako fabryczna wywrotka (jednostronna lub trójstronna).

Znana od 2006 roku konstrukcja w postaci typoszeregu X250 doczekała się kolejnej odsłony. Na zdjęciu to nie Ducato czy Jumper, ale najnowsze dziecko marki Toyota Professional, czyli Proace Max z nadwoziem furgon L3H2.

Oczywiście w ofercie pojawi się również elektryczna odmiana Proace Max – w tym przypadku także Toyota skorzysta z zespołu napędowego przygotowanego dla Ducato i spółki.

Elektryczny silnik generować będzie w tym wypadku aż 270 KM a bateria trakcyjna o pojemności 110 kWh pozwalać ma na przejechanie do 420 km (według WLTP).

Na koniec warto przypomnieć, że marka Toyota Professional została wdrożona pilotażowo w Polsce w 2019 roku a jej immanentną częścią jest sieć wyspecjalizowanych salonów sprzedaży i serwisów wyspecjalizowanych w samochodach użytkowych.

Teraz, wraz z nadspodziewanie dobrymi wynikami uzyskanymi nad Wisłą, Toyota Professional będzie rozbudowywana na innych europejskich rynkach. Więcej szczegółów dotyczących produktów oraz usług dotyczących marki Toyota Professional pojawić się ma jeszcze w listopadzie 2023 roku.

Źródło zdjęć: Toyota

Podziel się: