Reklama

W Boxerze nie miał zamontowanej alkoblokady – stracił prawo jazdy

W Boxerze nie miał zamontowanej alkoblokady – stracił prawo jazdy

Policjanci z Opoczna zatrzymali 31-latkowi prawo jazdy za to, że w kierowanym przez niego Peugeocie Boxerze nie miał zamontowanej alkoblokady.

W poniedziałek 5 września w Kozeninie w gminie Sławno funkcjonariusze opoczyńskiej „drogówki” o godzinie 9:35 zatrzymali do kontroli Peugeota Boxera.

W trakcie sprawdzania dokumentów 31-letniego kierowcy okazało się, mieszkaniec powiatu koneckiego może prowadzić tylko taki pojazd, który wyposażony jest w blokadę alkoholową.

Reklama

Kontrola drogowa zakończyła się zatrzymaniem prawa jazdy za złamanie sądowego wyroku dopuszczającego możliwość prowadzenia wyłącznie samochodów wyposażonych w odpowiednie urządzenie pozwalające na weryfikację stanu trzeźwości kierowcy.

Przy okazji warto dodać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 kodeksu karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zobacz też: W sierpniu 2022 Iveco Daily liderem rejestracji. Ford przed Renault

Na koniec chciałem doprecyzować, że możliwość montowania alkoblokady istnieje od 18 maja 2015 roku. Sąd może dopuścić osobę wobec której zasądzono zakaz prowadzenia pojazdów do ubiegania się o prawo jazdy, ale pod kilkoma warunkami.

Po pierwsze artykuł 182a Kodeksu Karnego Wykonawczego zezwala kierującemu, który utracił uprawnienia za kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu, ubiegać się, po odbyciu co najmniej połowy orzeczonego zakazu, o możliwość warunkowego prowadzenia pojazdów.

Jeżeli np. zakaz wynosił 3 lata, to skazany może wystąpić do sądu z wnioskiem, jeżeli upłynęła połowa wyroku lub po 10 latach, kiedy prawo jazdy zostało zabrane dożywotnio.

Co istotne, urządzenie takie musi uniemożliwia uruchomienie pojazdu bez sprawdzenia stanu trzeźwości lub kiedy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy wyniesie powyżej 0,1 mg/l alkoholu.

Oczywiście koszty montażu alkoblokady to opłaca ubiegający się o ponowną możliwość posiadania prawa jazdy, które oznaczone powinno zostać kodem 69.

Do tego warto wiedzieć, że okres próby dla takiego kierowcy, kiedy musi korzystać wyłącznie z auta wyposażonego w alkoblokadę, nie może być krótszy niż 10 lat.

Źródło zdjęć: dostawczakiem.pl/Policja

Podziel się: