Reklama
stats

Wodorowe X250 z fabryki Stellantis Gliwice

Wodorowe X250 z fabryki Stellantis Gliwice

To potwierdzone informacje! Wodorowe X250 będzie produkowane w fabryce Stellantis Gliwice. Najpierw ruszy jednak z K0 we Francji.

Stellantis Pro One to dywizja ukierunkowana na lekkie pojazdy użytkowe koncernu Stellantis, która w zdobycie pozycji lidera globalnego rynku w tym segmencie.

Wśród celów Stellantis Pro One jest też m.in. podwojenie przychodów, osiągnięcie 40% udział mixu pojazdów w z napędem w pełni elektrycznym, na wodorowe ogniwa paliwowe oraz technologie napędu zwiększające zasięg od 2026 roku.

Reklama

W poniedziałek 29 stycznia ogłoszono oficjalnie, że ma w najbliższym czasie uruchomić seryjną produkcję typoszeregu K0 (Citroen Jumpy, Peugeot Expert, Fiat Scudo, Opel Vivaro) wykorzystującego technologię wodorowych ogniw paliwowych we francuskim zakładzie w Hordain.

Stellantis Pro One rozpoczynając seryjną produkcję wodorowych K0 (na zdjęciu powyżej) i X250 chce zrealizować strategiczny plan Dare Forward 2030 mający na celu m.in. utrzymanie pozycji lidera w segmencie bezemisyjnych pojazdów użytkowych.

Z kolei większe pojazdy dostawcze w postaci typoszeregu X250, które również otrzymają wodorową technologię będą wytwarzane w Gliwicach.

Oba pojazdy zaprojektowano z myślą o intensywnym użytkowaniu i mają wykorzystywać technologię stosowaną w bezemisyjnych pojazdach elektrycznych, ale oferując krótszy czas tankowania i dużą ładowność.

W przypadku średniej wielkości vanów, czyli typoszeregi Z0, system ogniw paliwowych drugiej generacji zapewniać ma rekordowy w tym segmencie zasięg do 400 km tankowanie trwać ma poniżej czterech minut.

Z kolei wodorowe Ducato oraz inne klony bazujące na X250 mają przejechać do 500 km, natomiast czas tankowania wynosić powinien pięć minut.

Źródło zdjęć: Stellantis

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 18 =