Zamontował na VW LT znalezione tablice. Popełnił przestępstwo

Zamontował na VW LT znalezione tablice. Popełnił przestępstwo

Wszystko zaczęło się od kontroli trzeźwości. Potem okazało się, że kierowca zamontował na VW LT znalezione kiedyś tablice rejestracyjne.

W piątek 21 czerwca kilka minut po godzinie 11.00 policjanci „drogówki” z Ostrowca Świętokrzyskiego zatrzymali na ul. Zagłoby białego Volkswagena LT.

Poddany kontroli 52-latek okazał się trzeźwy, jednak w trakcie sprawdzania pojazdu wyszło na jaw, że zamontowane na dostawczaku tablice rejestracyjne pochodzą z innego pojazdu.

Reklama

Co więcej, Volkswagen prowadzony przez mężczyznę nie był zarejestrowany i nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Ostrowieccy funkcjonariusze przeprowadzili szereg niezbędnych czynności procesowych, a cała sprawa została skierowana do sądu. Mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego rozmowie z policjantami przyznał się, że zamontował do busa tablice rejestracyjne, które kiedyś znalazł, gdyż.. akurat jechał do urzędu by odebrać te swoje do „LT-ka”.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Karnego, które weszły w życie od 1 października 2023 roku, kradzież tablic rejestracyjnych oraz ich przełożenie z innego pojazdu stało się przestępstwem. Przed tą datą, tego typu czyny były traktowane jako wykroczenia, co oznaczało mniejsze konsekwencje prawne. Teraz 52-latek będzie odpowiadał za przestępstwo a art. 306c Kodeksu Karnego mówi, że:

§  1.

Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  2.

Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Źródło zdjęcia: Policja

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 3 =