Zatrzymani rozpruwacze plandek jeździli m.in. białym Fiatem Ducato

Zatrzymani rozpruwacze plandek jeździli m.in. białym Fiatem Ducato

Grupa specjalizująca się w okradaniu naczep na parkingach rozbita. Zatrzymani rozpruwacze plandek jeździli białym Fiatem Ducato, ale też i innymi busami.

Działająca od co najmniej 2 lat w Danii, Austrii, Włoszech, Czechach i Słowacji zorganizowana grupa przestępcza została zatrzymana przez funkcjonariuszy CBŚP współdziałających razem z policjantami z Katowic oraz Gorzowa Wielkopolskiego.

Zobacz też: Volkswagen T2 z silnikiem z Porsche Boxstera na otomoto.pl

Reklama

Pierwszych 6 podejrzanych zostało zatrzymanych pod Skwierzyną (woj. lubuskie), gdzie odbywał się rozładunek Fiata Ducato z trefnym towarem.

Kolejne 4 osoby zatrzymano w Gorzowie Wielkopolskim.

Według ustaleń śledczych gang rozpruwaczy plandek działał zawsze w podobny sposób. Po wytypowaniu zaparkowanego przy trasie zestawu, przestępcy sprawdzali czy kierowca ciężarówki śpi, a potem rozcinali plandeki sprawdzając, jaki ładunek znajduje się w ładowni.

Do obserwacji celu i sprawdzenia towaru złodzieje używali luksusowych samochodów takich marek jak Porsche, czy Mercedes czy BMW. Potem w okolice naczepy podjeżdżał bus czy minibus i na niego ładowano skradziony towar.

W wyniku prowadzonych działań zabezpieczono liczne dowody oraz  odzyskano towar skradziony z dwóch transportów, w tym kilkaset sztuk sprzętów AGD, czy elektronarzędzi ogrodowych o wartości ponad 500 000 zł.

Zobacz też: Laboratorium Badawcze Carpol – jakość i bezpieczeństwo zabudowy

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono luksusowe samochody używane przez grupę o łącznej wartości przekraczającej 1,5 mln zł.

Śledczy wystąpili też o zabezpieczenie części majątku zatrzymanych w wysokości blisko 800 tys. zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udziału w licznych kradzieżach na terenie Polski i innych krajów Europy.

Wszyscy zatrzymani na podstawie decyzji Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim już po 48 godzinach od zatrzymania trafili na trzy miesiące do aresztu.

Źródło zdjęć: Policja

Podziel się: