Reklama

12000 zł kary dla przewoźnika za brak licencji – wagi się zgadzały

12000 zł kary dla przewoźnika za brak licencji – wagi się zgadzały

Pomorscy inspektorzy ITD wszczęli postępowanie administracyjne zagrożone 12000 zł kary dla przewoźnika za brak licencji transportowej.

W miniony wtorek inspektorzy ITD zatrzymali na autostradzie A1 zestaw na B+E, którym wykonywany był zarobkowy przewóz drogowy ram kontenerowych do Gdańska.

W trakcie działań ustalono, że należący do polskiego przewoźnika Iveco Daily nie był wyposażony w obowiązkowy w tym wypadku tachograf.

Reklama

Do tego kierowca Dajlaka nie okazał do kontroli żadnego dokumentu przewozowego, ani wypisu z licencji czy zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Zobacz też: Licencja dla przewoźników z busami od 21 maja 2022

W związku z tym prowadzący zestaw ukarany został mandatem karnym za brak dokumentu przewozowego.

Do tego wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą w kwocie 12000 złotych za brak wymaganej w transporcie powyżej 3,5 tony licencji.

Powyższy przypadek dotyczył krajowego transportu, ale już od maja 2022 licencja wspólnotowa dla przewoźników wykonujących zarobkowy przewóz drogowy rzeczy na trasach międzynarodowych będzie obowiązkowa, jeżeli jednostka transportowa lub (pojazd lub zestaw pojazdów) przekraczać będzie 2500 kg.

Oznacza to, że podobna kara, jak w przypadku zestawu zatrzymanego przez pomorskich „Krokodyli” będzie dotyczyć tych, którzy nie dopełnią wszelakich formalności, w tym nie uzyskają wcześniej Certyfikatu Kompetencji Zawodowych niezbędnego do ubiegania się o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencję wspólnotową.

Źródło zdjęcia: WITD Gdańsk

Podziel się: