Reklama
stats

23 osoby z Syrii na pace Jumpera zatrzymane pod Nowym Targiem

23 osoby z Syrii na pace Jumpera zatrzymane pod Nowym Targiem

Pod Nowym Targiem polscy pogranicznicy zatrzymali gruzińskiego kierowcę Citroena Jumpera oraz 23 osoby z Syrii przewożone na pace furgonu.

We wtorek 6 grudnia funkcjonariusze z zakopiańskiej placówki Straży Granicznej przystąpili do kontroli białego Citroena Jumpera rejonie byłego przejścia granicznego w w miejscowości Chochołów (powiat nowotarski).

Początkowo kierowca, który przekroczył granicę słowacko-polską zaczął zwalniać, ale nagle zaczął przyspieszać uderzając w pojazd służbowy pograniczników.

Reklama

Ostatecznie furgon został zatrzymany a sierdzący za kierownicą Gruzin skarżył się na problemy z oddychaniem. W ładowni busa przewożono najprawdopodobniej 23 obywateli Syrii – 22 mężczyzn, podających się za pełnoletnich i 8-letnią dziewczynkę.

Na szczęście w wyniku uderzenia żaden cudzoziemiec ani funkcjonariusz nie odniósł obrażeń. Na miejsce kontroli o wezwana zostali policjanci, straż pożarna oraz służby medyczne a na czas trwania działań droga do granicy państwa w Chochołowie została zablokowana – służby wyznaczyły objazdy drogami lokalnymi.

Wś®ód 23 Syryjczyków tylko jedna osoba posiadała przy sobie paszport, reszta danych została ustalona na podstawie oświadczeń ustnych.

Zatrzymani cudzoziemcy zostali przewiezieni do placówki pograniczników w Zakopanem a ich obecność na terytorium Polski jest niezgodny z przepisami dotyczącymi warunków wjazdu i pobytu.

Dodatkowo nielegalnie przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski.

Zatrzymano też 32-letniego obywatela Gruzji w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na organizowaniu innym osobom przekroczenia wbrew przepisom prawa granicy RP.

Polskie służby ustaliły już, że obcokrajowcy do strefy Schengen przybyli pieszo z Serbii, następnie przez Węgry i Słowację samochodem dotarli do Polski, gdzie zostali zatrzymani.

Źródło zdjęć: Straż Graniczna

Podziel się: