Reklama

26 nowych fotoradarów na polskich drogach – LOKALIZACJE

26 nowych fotoradarów na polskich drogach – LOKALIZACJE

Do lutego 2022 roku oddanych do użytku ma być wszystkie 26 nowych fotoradarów na polskich drogach, ale pierwsze pojawią się już w maju 2021.

Nowe fotoradary wejdą w skład sieci dotychczasowych urządzeń Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

Nowe fotoradary pozwalają m.in. na pomiar prędkości na kilku pasach ruchu równocześnie przy zachowaniu wysokiej jakości zdjęć.

Reklama

Do tego nowoczesne urządzenia, których pierwsze egzemplarze będą zainstalowane do końca maja 2021 roku, są odporne na trudne i zmienne warunki pogodowe.

Według umowy dostarczone fotoradary będą potrafiły rejestrować prędkość wykroczenia do co najmniej 220 km/h.

Zobacz też: Testy nowych fotoradarów w Toruniu – ITD kupi 26 takich urządzeń

Wytypowano 26 lokalizacji na terenie 13 województw, w miejscach nie objętych dotychczas nadzorem systemu CANARD. Koszt montażu nowych stacjonarnych urządzeń wyniesie 5,7 mln zł i zakończyć się ma do końca maja 2022 roku.

Punkty ustawienia nowych urządzeń wybrano na podstawie analizy przeprowadzonej przez Instytut Transportu Samochodowego w miejscach, gdzie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w tym wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Zakup i instalacja nowych 26 fotoradarów to pierwszy etap rozbudowy systemu fotoradarowego CANARD.

Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” o wartości 162 mln zł dostał dofinansowany ze środków unijnych w kwocie 137,7 mln zł.

Zobacz też: Peugeoty Partnery dla GITD – 11 kombivanów do obsługi fotoradarów

Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W ramach realizacji projektu przewidziano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach – 39 z nich będą służyć do odcinkowego pomiaru średniej prędkości a kolejne 30 rejestrować będzie wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Następne 5 urządzeń rejestrujących będzie monitorować niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowym.

Do tego zakupionych zostanie 11 mobilnych urządzeń rejestrujących – wykorzystywane mają być w punktach niebezpiecznych, gdzie z przyczyn technicznych nie jest możliwy montaż stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

Aż 247 urządzeń przeznaczonych będzie do zainstalowania w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach w ramach wymiany najstarszych i wyeksploatowanych już urządzenia funkcjonujących dotychczas w ramach systemu CANARD.

Źródło zdjęć: GITD

Podziel się: