Zadanie. Masz małą firmę transportową, która, owszem, działa, ale istnieje ciągły problem ze środkami finansowymi w okresie pomiędzy opłaceniem faktur przez klienta, a pokryciem wydatków z Twojej strony (pokrycie kosztów paliwa, opłat drogowych, wynagrodzenia kierowców, kosztów podróży itp.). Chcesz pozyskać większy kapitał obrotowy w celu nieprzerwanego funkcjonowania i rozwoju swojej firmy, nie zaciągając kredytu bankowego.
Rozwiązanie. Faktoring to narzędzie umożliwiające szybkie i łatwe uzupełnienie kapitału obrotowego firmy. Dziś to rozwiązanie ma szansę, jeśli nie zastąpić kredyt bankowy, to przynajmniej zdominować swojego głównego konkurenta.
Faktoring zyskuje w Polsce popularność, choć jej zachodni sąsiedzi (Niemcy, Francja, Anglia
i Stany Zjednoczone) zaczęli korzystać z tej usługi w swoich działalnościach biznesowych pod koniec lat 90-tych. Jak podaje portal faktoring.pl, faktoring stał się już poduszką bezpieczeństwa dla 18 000 polskich klientów, w tym firm transportowych. Wyjaśnimy dlaczego.
Płynność finansowa jest istotnym warunkiem pomyślnego rozwoju każdej firmy transportowej,
a faktoring to najlepszy sposób na zaspokojenie tej potrzeby. Jak to działa? Dostarczasz swojemu kontrahentowi produkt (usługę) z odroczoną płatnością, ale pieniędzy potrzebujesz już teraz. Wtedy firma faktoringowa może wypłacić Ci do 100% tej kwoty, kupując od Ciebie prawo do żądania zwrotu środków z twojej faktury.
Czyli w rzeczywistości faktoring oznacza przeniesienie ryzyka niewypłacalności dłużnika na firmę faktoringową. Jednocześnie bierze ona na siebie wszystkie procesy związane z administrowaniem należnościami, zmniejszając przy tym ryzyko biznesowe dla Twojej firmy transportowej.
Co jeszcze należy wiedzieć o faktoringu.
Mit 1: Faktoring to usługa tylko dla dużych firm.
W rzeczywistości każda firma może skorzystać z faktoringu, niezależnie od wielkości i kapitału obrotowego.
Mit 2: Faktoring to windykacja należności.
To nie jest prawda. Mimo że firma faktoringowa przejmuje ryzyko wiążące się z odzyskiwaniem należności, nie oznacza to, że zajmuje się windykacją należności i zakupem faktur. Faktoring to przede wszystkim połączenie finansowania i administrowania wierzytelnościami, dzięki czemu przedsiębiorca nie zamraża swoich środków, tylko otrzymuje możliwość (czytaj: środki) rozliczenia bieżących płatności lub zainwestowania w rozwój swojego biznesu.
Mit 3: Faktoring – to koszty wysokie jak w banku.
Koszt faktoringu jest porównywalny z kosztem kredytu, ale faktoring obejmuje również szereg usług, które ułatwiają opłacanie rachunków. Za pomocą tego narzędzia o wiele łatwiej jest uzyskać finansowanie niż przy klasycznym kredytowaniu, gdyż firma faktoringowa ocenia zdolność kredytową nie samego pożyczkobiorcy, ale jego klienta. Do realizacji transakcji potrzebne są jedynie podstawowe dokumenty, które usługodawca już posiada.
Zrozumiałem wszystko i chcę spróbować! Gdzie się zwrócić? Zamów bezpłatną konsultację online na stronie firmy E100, podczas której specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przeanalizują potrzeby Twojej firmy.
*Na podstawie informacji ze stronyfaktoring.pl
Artykuł sponsorowany