Reklama

6200 kg tylko na tylnej osi. „Jeszcze coś, bo się spieszę…”

6200 kg tylko na tylnej osi. „Jeszcze coś, bo się spieszę…”

Zatrzymane na S7 Iveco Daily było znacznie przeładowane. Tylko na tylnej osi spoczywała masa 6200 kg. I jak tutaj nie robić memów…

We wtorek 19 marca warmińsko-mazurscy inspektorzy z oddziału terenowego z Iławy prowadzili działania na drodze ekspresowej S7 w okolicach miejscowości Lutek pod Olsztynem.

Wśród wytypowanych do sprawdzenia pojazdów znalazło się Iveco Daily przewożące artykuły spożywcze. Zarejestrowany z DMC do 3500 kg pojazd realnie ważył zdecydowanie więcej niż powinien – po zważeniu okazało się, waga wskazała 7900 kg. Warto przy okazji dodać, że tylko na tylnej osi spoczywała masa 6200 kg.

Reklama

Jak wynika z komunikatu WITD Olsztyn kierujący Iveco Daily został ukarany mandatem karnym oraz wydano zakaz dalszej jazdy „do czasu doprowadzania pojazdu do normatywności”, czyli mówiąc wprost nakazano rozładunek nadmiaru towaru.

Jeszcze z 3 kraty piwa by weszły… Jak widać na załączonym zdjęciu zatrzymany na MOP Lutek bus był załadowany dosłownie do sufitu.

I teraz rzućcie okiem jeszcze raz na zdjęcie główne, gdzie widać indeks nośności opon zastosowanych na tylnej osi tego Dajlaka – 110/108 wyraźnie wskazuje, że maksymalna nośność po zamontowaniu takiej opony na koła bliźniacze nie powinna przekroczyć 1000 kg.

Czyli przy bliźniakach ogumienie tylnej osi nie powinno „dźwigać” więcej niż 4000 kg w podczas pomiaru wyszło na wadze ITD 6200 kg. To 2200 kg za dużo… A tyle potrafi ważyć pusty furgon L3H2. Czy taki przewóz zagraża bezpieczeństwu na drodze? Bez wątpienia tak.

Czy ryzyko wystrzału opony czy pęknięcia szpilek w feldze jest większe? Bez wątpienia tak. Czy taki przewóz o kilka ton ponad DMC stanowi przykład nieuczciwej konkurencji? Bez wątpienia tak. Ale przecież wystarczy mema wrzucić, że się ktoś na załadunek spieszy albo, że kobiet o wiek a Iveco Daily się nie pyta o ile waży i wszystko jest już ok. No i przepisy są z czasów Żuka…

Źródło zdjęć: WITD Olsztyn

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + dwa =