Reklama

Akcyza nie obejmie aut dostawczych – senatorowie zgłoszą poprawkę

Akcyza nie obejmie aut dostawczych – senatorowie zgłoszą poprawkę

Senatorowie z komisji infrastruktury na posiedzeniu 13 grudnia mają zgłosić poprawkę, dzięki której akcyza nie obejmie aut dostawczych.

Dotychczas opodatkowanie akcyzą dotyczyło wyłącznie pojazdów osobowych, jednak według wcześniejszych projektów nowej ustawy objąć miało także i samochody dostawcze do 3,5 tony.

Zobacz też: Używany dostawczak – poradnik kupującego (zdjęcia)

Reklama

Według twórców nowej ustawy o podatku akcyzowym stawki, które obowiązywałyby od 1 stycznia 2017 roku, miałyby zależeć od roku pierwszej rejestracji i spełnianych norm spalin oraz pojemności silnika pojazdu. W wielu przypadkach zakup zwłaszcza używanych starszych busów stałby się po prostu nieopłacalny, co znacząco wpłynęłoby na polski rynek aut użytkowych do 3,5 tony.

Jedna z pierwszych tabel opłat akcyzowych zakładała, że np. taki widoczny na zdjęciu Ford Transit z 1999 roku z silnikiem o pojemności 2496 ccm byłby obłożony kwotą 4 101 złotych, a to nawet i połowa ceny zakupu takiego pojazdu!

Zobacz też: Używany Ford Transit IV 2.5 D 75 KM – kolega „Rudej” (zdjęcia)

Teraz, jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, senatorowie z Komisji Infrastruktury zgłoszą 13 grudnia, czyli na najbliższym posiedzeniu Senatu RP poprawkę, która wyłączającą pojazdy użytkowe do 3,5 tony z obowiązku uiszczania akcyzy.

Podziel się: