Citroën świętuje 100 lat istnienia pamiętając o swoich dostawczakach

Citroën świętuje 100 lat istnienia pamiętając o swoich dostawczakach

W 2019 roku Citroën świętuje 100-lecie istnienia pamiętając o swoich dostawczakach. Część z nich wyróżniono na specjalnej stronie citroenorigins.pl.

Swój pierwszy samochód – Typ A – inżynier André Gustave Citroën wyprodukował 28 maja 1919 roku. Tworząca do dzisiaj historię motoryzacji firma już od początku swojego istnienia wytwarzała także lekkie samochody użytkowe.

Zobacz też: 65-lecie Citroëna 2CV Fourgonnette i 20-lecie Berlingo

Reklama

Citroën C4 Furgon w wersji AC4FI był dostępny w trzech wariantach ładowności: 500 kg, 1000 kg i 1200 kg. Poza nadwoziem furgon, dostępny też był np. z otwartą skrzynią.

Teraz na 100-lecie marki Citroën zaprezentowano polskojęzyczną wersję strony citroenorigins.pl, gdzie prezentowane są najważniejsze modele samochodów osobowych i dostawczych oferowanych przez tą francuską markę na przestrzeni ostatniego wieku.

Pomysł i wykonanie tej internetowej strony to świetny pomysł zapoznania miłośników motoryzacji z historią tejże marki.

Poza zdjęciami i danymi technicznymi prezentowanych modeli, można nie tylko obejrzeć je z zewnątrz i wewnątrz, ale nawet posłuchać dźwięku silnika czy usłyszeć, jak brzmiał np. klakson produkowanego w latach 1928-1934 Citroëna C4 Furgon!

Zobacz też: Citroën Berlingo Van III – w sprzedaży od I kwartału 2019 roku

Citroën C15 produkowany był w latach 1984-2006. Co ciekawe, mała furgonetka miała tylko jedno ramie wycieraczki na przedniej szybie.

W specjalnym zbiorze znalazła się też popularna niegdyś na polskich drogach „C15-tka”, którą montowano także w latach 1995-2001 w Nysie.

PS: A wiedzieliście, że oznaczenie tej małej furgonetki Citroëna, której następcą był model Nemo, wzięło się od słowa Culte (z fr. kultowy) i 1,5-tonowego DMC tego modelu?

Źródło zdjęć: citroenorigins.pl

Podziel się: