Reklama
stats

Cofał busem po chodniku – potrącona kobieta trafiła do szpitala

Cofał busem po chodniku – potrącona kobieta trafiła do szpitala

Policjanci z Kamiennej Góry prowadzą sprawę kierowcy, który cofając busem po chodniku potrącił kobietę. trafiła do szpitala.

Do niebezpiecznej sytuacji z udziałem samochodu dostawczego doszło we wtorek 9 sierpnia w Kamiennej Górze (woj. dolnośląskie).

W godzinach porannych na ulicy Krótkiej cofający po chodniku 56-latek nie zauważył kobiety przechodzącej za Renault Master w wyniku czego 66-latka upadła na drogę i doznała urazu ręki i kolana.

Reklama

Zobacz też: Mandaty karne 2022 – wybrane grzywny dla kierowców busów

Poszkodowana trafiła karetką do szpitala, gdzie stwierdzono złamanie ręki. Teraz policjanci z Kamiennej Góry prowadzą czynności mające ustalić dokładny przebieg tego wypadku, do którego doszło w strefie zamieszkania.

Ustalono już natomiast, że zarówno kierowca dostawczaka oraz poszkodowana byli trzeźwi.

Przy okazji warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2022 roku „niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jeżeli następstwem było naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia” zagrożone jest karą 1500 zł.

Także jazda po chodniku jest zabroniona i grozi za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni, zagrożone jest karą 1500 zł.

Zobacz też: Ford E-Transit – pierwsza jazda testowa

Tyle samo grozi za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu busem na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu oraz za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Przy okazji warto wspomnieć, że do 17 września 2022 taki mandat wynieść może już nie 1500 zł a 3000 zł, ale jest jeden warunek.

Chodzi o sytuację, kiedy kierowca w ciągu 2 lat drugi raz popełnią to samo wykroczenie – wtedy otrzymają podwójny mandat z taryfikatora, lecz na szczęście nie każde wykroczenie objęte jest takimi sankcjami.

Przykładowo wjazd za znak B-16 zakazująca wjazdu pojazdom o określonej wysokości, to niezmiennie kara w wysokości 150 zł.

Źródło zdjęć: Policja

Podziel się: