Reklama

Fiat Doblò uzyskał 3 gwiazdki w testach zderzeniowych Euro NCAP

Fiat Doblò uzyskał 3 gwiazdki w testach zderzeniowych Euro NCAP

Euro NCAP opublikowała ostatnio wyniki testu zderzeniowego Fiata Doblò. Produkowany w Turcji kombivan uzyskał tylko 3 z 5 możliwych do zdobycia gwiazdek.

W badaniach Euro NCAP wykorzystano 5-osobową odmianę Fiata Doblò 1.6 Multijet2 z 2017 roku, ale wyniki tych crash testów są tożsame i dla bliźniaczego konstrukcyjnie Opla Combo D.

Zobacz też: Test: Opel Combo Tour Van 1.6 CDTI – z homologacją N1 (zdjęcia, wideo)

Reklama

Na 5 możliwych do uzyskania gwiazdek Doblò otrzymało ich tylko 3 m.in. dlatego, że nie posiada nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę, jak układ ostrzegającego o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu (tzw. Line Assist), czy automatycznego systemu hamowania awaryjnego. Ocena Doblò za takie systemy wspomagające to według Euro NCAP tylko 25%.

Zobacz też: Test: Fiat Doblò Cargo 1.3 MultiJet 90 KM – oszczędny typ (wideo, zdjęcia)

Niemniej pod względem ochrony dorosłych pasażerów Fiat Doblò uzyskał dobre 75%. O wiele gorszy wynik, bo tylko 46% ochrony dzieci to zasługa kiepskiej ochrony klatki piersiowej i szyi u „6-letniego” manekina oraz słabej ochrony szyi u „10-letniego” manekina. Przeciętną, bo 57-procentową ocenę Doblò otrzymało za ochronę pieszych przy potrąceniu.

Trzeba pamiętać jednak, że i konkurencyjne kombivany nie osiągały zawsze 5-gwiazdowych odznaczeń. W 2014 roku Citroën Berlingo i bliźniaczy Peugeot Partner uzyskały 3 gwiazdki. Nieco lepiej, bo 4-gwiazdkowy wyniki otrzymał w 2015 roku VW Caddy. W przeciągu ostatnich kilku lat najlepszy, bo 5-gwiazdkowy wynik osiągnął podczas crash testów w 2013 roku tylko Ford Tourneo Connect.

Trzeba jednak pamiętać, że Euro NCAP wprowadziła w 2016 roku zmiany w sposobie oceny poszczególnych pojazdów, skupiając się bardziej na aktywnych systemach wspomagających kierowcę, więc powyższe wyniki nie do końca będą teraz miarodajne przy porównaniu poszczególnych samochodów.

Źródło zdjęcia: Euro NCAP

Podziel się: