Ford Ranger dla polskiego wojska – 882 sztuk do 2022 roku

Ford Ranger dla polskiego wojska – 882 sztuk do 2022 roku

Ford Ranger zastąpi Honkery! Do Inspektoratu Uzbrojenia wpłynęła tylko jedna oferta na dostawę 882 sztuk samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności.

Na 24 maja 2017 roku wyznaczony był termin składania ofert na „dostawę samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności Mustang”.

Jak informuje Inspektorat Uzbrojenia odpowiedzialny za pozyskiwanie uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP, pomimo zaproszenia 7 firm do postępowania przetargowego, ostatecznie wpłynęła tylko jedna oferta.

Reklama

Zobacz też: Test: Nissan Navara dCi 190 – pick-up uniwersalny (wideo, zdjęcia)

Do Inspektoratu Uzbrojenia trafiła propozycja konsorcjum złożonego z Polskiej Grupy Zbrojeniowej z siedzibą w Radomiu oraz Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu, która zaoferowała zbudowanego na ramie Forda Rangera.

Łącznie w latach 2017-2022 do polskiego wojska trafić mają 882 pojazdy z czego 841 to nieopancerzone auta o 3,5-tonowym DMC i 1000 kilogramowej ładowności mające pomieścić 8 żołnierzy oraz kierowcę.

Kolejne 41 sztuk Forda Rangera o ładowności nie mniejszej niż 600 kilogramów muszą być już opancerzone, ale za to wymaga się od nich zapewnienia miejsca tylko 4 żołnierzom i kierowcy.

Niedawno prototyp pojazdu z napędem 4×4 na bazie Forda Rangera mogli zobaczyć przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy odwiedzili 10 maja siedzibę Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu.

Wojskowa wersją Rangera poza specjalnym malowaniem nadwozia otrzymała m.in. snorkel, opony BF Goodrich All Terrain oraz specjalnie wzmacniane zderzaki z przodu i z tyłu pojazdu (zdjęcie główne).

Poza tym zaprezentowano także różne wersje zabudów Forda Rangera przygotowane przez firmę Frank-Cars z Częstochowy.

Zobacz też: Rząd ogłosił przetarg na furgony, minibusy i pick-upy

Jak wynika ze specyfikacji zamówienia wojskowe Rangery powinny być przystosowane do pokonywania brodów o głębokości co najmniej 0,5 m (bez przygotowania pojazdu) oraz nie mniej niż 0,65 m (z przygotowaniem), a także posiadać wyciągarkę o sile uciągu nie mniejszej niż 100% DMC oraz linę o długości nie mniejszej niż 25 metrów.

Źródło zdjęć: wzm.pl

Podziel się: