Reklama

Gabaryt poszedł za dnia. Słup wystawał 5 metrów za przyczepą

Gabaryt poszedł za dnia. Słup wystawał 5 metrów za przyczepą

Tym razem gabaryt poszedł za dnia. Jeleniogórscy „Krokodyle” zatrzymali zestaw na B+E, z którego za przyczepą wystawał słup długi na 5 metrów.

Inspektorzy ITD z oddziału terenowego w Jeleniej Górze zatrzymali w Lubaniu Volkswagena Caddy, który na podpiętej przyczepie przewoził minikoparkę oraz słup latarni ulicznej.

Najbardziej rzucającym się w tym wypadku elementem był przewożony na przyczepie – wystawał poza obrys przyczepy o 5 metrów i nie był prawidłowo oznaczony.

Reklama

Kierowca zestawu nie znał zapewne przepisu mówiącego o tym, że możliwe jest przewożenie wystającego z tyłu ładunku, jeżeli po odpowiednim oznaczeniu wystaje do maksymalnie 2 metrów poza obrys pojazdu.

Przewożony na przyczepie słup latarni wystawał 5 metrów poza obrys przyczepy ciągniętej przez Volkswagena Caddy.

Dodatkowo „Krokodyle” stwierdziły, że minikoparka w ogóle nie jest zabezpieczona a ponadto zauważyli, że Caddy mógł mieć na haku maksymalnie 1,5-tonową przyczepę. W rzeczywistości podpięta pod kombivana przyczepa miała 3,5-tonowe DMC a sama koparka ważyła 1,7 tony.

Ponadto w trakcie kontroli kierowca nie okazał zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wymaganej licencji czy zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne w krajowym transporcie drogowym rzeczy.

Jak się okazało Caddy na haku nie mógł ciągnąć przyczepy z większym DMC niż 1500 kg. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że przyczepa miała 3500 kg DMC a sam Bobcat ważył 1700 kg.

Ostatecznie prowadzącego VW Caddy ukarano czterema mandatami karnymi a wobec przedsiębiorcy, do którego należał zestaw, wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej – tylko za brak licencji Ustawa o transporcie drogowym przewiduje karę w wysokości 12 000 złotych. Oczywiście do tego inspektorzy zakazali dalszego transportu.

Źródło zdjęć: WITD Wrocław

Podziel się:
2

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

  1. Dam

    od kiedy liczy sie dmc przyczepy? dmc przyczepy jest do okreslenia jej maksymalnego ladunku. w dowodzie auta w pozycji O.1 jest napisane- maksymalna masa calkowita ciagnietej przyczepy.

  2. suweren

    I bardzo dobrze! Ku®wy łamią dla kasy wszelkie przepisy. Karać, karać i jeszcze raz karać!!!

Komentarze zamknięte.