Reklama

ITD kontroluje przewoźników z Ukrainy – wzrost o 34%

ITD kontroluje przewoźników z Ukrainy – wzrost o 34%

GITD informuje, że polscy inspektorzy ITD coraz częściej sprawdzają przewoźników z Ukrainy angażując w kontrole też inne służby.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego na swojej oficjalniej stronie internetowej opublikował komunikat, w którym podaje, że wojewódzkie inspektoraty w styczniu i lutym 2024 roku poddali kontroli 2640 pojazdów należących do przewoźników z Ukrainy.

W porównaniu do analogicznego okresu minionego roku to o niemal 34 % – w styczniu i lutym 2023 roku „Krokodyle” przeprowadzili 1739 takich kontroli ukraińskich pojazdów.

Reklama

Co ciekawe, także zajmujący inspektorzy z Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej podlegli bezpośrednio GITD zintensyfikowali kontrole ukraińskich ciężarówek czy busów. W okresie od początku stycznia do końca lutego obecnego roku sprawdzono 621 pojazdów z czego 605 kontroli dotyczyło samochodów z ukraińską tablicą rejestracyjną.

W przypadku weryfikacji opłat eTOLL w analogicznym okresie „Krokodyle” z BKOE (na zdjęciu głównym wykorzystywany przez BKOE Ford Transit Custom) dokonali 347 kontroli z czego aż 306 dotyczyło ukraińskich pojazdów.

GITD podaje także, że to inspekcja inicjuje skoordynowane z policjantami czy funkcjonariuszami Krajową Administracją Skarbową oraz  Strażą Graniczną działania, które prowadzone są całodobowo na wyznaczonych na terenie całego kraju punktach. Takie działania są skierowane wyłącznie do kontroli przewoźników spoza Unie Europejskiej i sprawdzane są m.in. dokumenty transportowe, pozwolenia i inne przepisy wynikające z międzynarodowych aktów prawnych.

Zgłaszanie naruszeń poprzez infolinie czy formularz online? Znikome

Od pewnego czasu na każdej ze stron internetowych wojewódzkich inspektoratów pojawiły się publikacje mające na celu umożliwienie przekazania informacji o nieprawidłowościach w przewozach drogowych dotyczący wykonywania kabotażu i transportów międzynarodowych przez przewoźników z krajów trzecich na terenie Polski.

Na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów ITD pojawiły się formularze zgłoszeniowe dotyczące nieprawidłowości m.in. przy kabotażach, lecz nie cieszą się one żadnym zainteresowaniem. Podobnie zresztą jak utworzone infolinie.

Do tego inspektoraty uruchomiły założyły także dedykowane infolinie, gdzie zgłaszać można przypadki naruszeń przepisów kabotażowych, jednak – jak podaje w komunikacie GITD – zainteresowanie taką formą przekazywania informacji jest znikome.

Źródło zdjęcia: dostawczakiem.pl

Źródło zrzutu ekranu i grafiki: WITD Bydgoszcz

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 16 =