Reklama
stats

ITD służbą mundurową – minister infrastruktury ma projekt ustawy

ITD służbą mundurową – minister infrastruktury ma projekt ustawy

Nowy minister infrastruktury i zarazem szef GITD chce, aby Inspekcja Transportu Drogowego została służbą mundurową. Jest już projekt ustawy.

Z dniem 7 kwietnia 2017 roku Alvin Gajadhur został powołany przez Prezes Rady Ministrów Beatę Szydło na wniosek Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka na stanowisko Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Równo tydzień temu, czyli 27 listopada 2023 roku Alvin Gajadhur musi teraz łączyć swoje obowiązki z teką szefa resortu infrastruktury.

Reklama

W piątek 4 grudnia minister Gajadhur ogłosił, że zamierza przedłożyć Radzie Ministrów projekty ustaw zmieniające zasady funkcjonowania Inspekcji Transportu Drogowego, która – według planów – ma stać się kolejną służbą mundurową, jak policja czy służba celno-skarbowa.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że według ustawy z 2001 roku inspektorzy ITD są urzędnikami, choć posiadają broń palną oraz mogą poruszać się pojazdami uprzywilejowanymi. Teraz w myśl przedłożonej ustawy wprowadzone zmiany zwiększyć mają efektywności kontroli na polskich drogach, aby walczyć m.in. z nieuczciwą konkurencją w polskim sektorze transportu drogowego.

W ramach proponowanych zmian spore znaczenie ma mieć również zapewnienie spójności zadań kontrolnych realizowanych przez poszczególnych wojewódzkich inspektorów a inspektorzy ITD pod względem prawnym, w tym i praw emerytalnych, mają zostać zrównani z funkcjonariuszami innych służb kontrolnych.

– Dzięki proponowanym przez nasz resort zmianom służba w Inspekcji stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna — powiedział Alvin Gajadhur, nowy Minister Infrastruktury i jednocześnie Główny Inspektor Transportu Drogowego, który dodał, że takie zmiany ułatwią proces pozyskiwania nowych pracowników do służby o wysoko wykwalifikowane kadry.

PS: Wszystko pięknie, ale według mojego skromnego zdania takie zagranie związanego z PiS szefa GITD, który obowiązki szefa resortu infrastruktury pełnić będzie jeszcze tydzień, to zagranie taktyczne, które zostanie niejako „podrzucone” kolejnemu rządowi i następcy Gajadhura na stanowisku Ministra Infrastruktury. Niemniej będę informował o dalszych losach znowelizowanej ustawy o ITD.

Źródło zdjęcia: GITD

Podziel się: