Reklama
stats

Iveco Daily miało 40 kg ładowności – dowód rejestracyjny zatrzymany

Iveco Daily miało 40 kg ładowności – dowód rejestracyjny zatrzymany

Zatrzymane w Legnicy Iveco Daily miało 40 kg ładowności, co daleko odbiegało od danych zapisanych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

W czwartek 8 marca inspektorzy ITD z Legnicy prowadzili kontrole na terenie miasta. Wśród 11 zatrzymanych przeładowanych pojazdów dostawczych z 3,5-tonowym DMC znalazło się także Iveco Daily VI generacji, które zważone zostało podwójnie.

Zobacz też: Renault Mascott ważyło „na pusto” prawie 4 tony!

Reklama

Jak się okazało „na pusto” pomiar wykazał, że bus zamiast około 2,8 tony waży o wiele więcej, a dokładnie 3 450 kg. Oznacza to, że z 3 490 kilogramowej dopuszczalnej masy całkowitej na ładunek pozostało tylko… 40 kilogramów.

Oczywiście to nie pierwszy taki przypadek, kiedy to kontrolowany przez „Krokodyli” pojazd dostawczy waży bez żadnego obciążenia nieco mniej niż wynosi jego dopuszczalna masa.

No bo jak stwierdzają sami kierowcy w rozmowach z inspektorami ITD, bardziej opłaca im się raz na jakiś czas zapłacić nawet maksymalny 500 złotowy mandat za przeciążenie, niż wykonywać transport ciężarówkami, z którymi wiąże się obowiązek posiadania m.in. certyfikatu kompetencji zawodowych, zabezpieczenia finansowego w kwocie na pierwszy pojazd 9000 euro i kolejne 5 000 euro za każdy następny pojazd.

Do tego dochodzi obowiązek stosowani tachografów, czy wydatki za jazdę po odcinkach objętych mytem. Warto też wspomnieć o wielokrotnie wyższych karach za przekroczenie masy całkowitej pojazdu.

Źródło zdjęć: WITD Wrocław

Podziel się: