Reklama

Iveco Daily z silnikiem 2.3 litra otrzyma układ SCR z AdBlue

Iveco Daily z silnikiem 2.3 litra otrzyma układ SCR z AdBlue

Turbodiesel Iveco Daily o pojemności 2.3 litra otrzyma układ SCR z płynem AdBlue – wszystko przez nową procedurę RDE mierzącą emisję szkodliwych substancji.

Włoska marka poinformowała o pracach nad wprowadzeniem tzw. technologii Daily Blue Power, która ma być zwieńczeniem 20-letnich prac nad ograniczeniem emisji szkodliwych substancji w silnikach Diesla.

Jedną z trzech filarów Daily Blue Power jest wprowadzenie do silnika 2.3 litra (kod F1A) technologii selektywnej redukcji katalitycznej SCR, która wykorzystywać ma wtrysk płynu AdBlue.

Reklama

Zobacz też: Norma Euro 6 w autach dostawczych – jak to jest z tym AdBlue?

Co ciekawe, Daily z silnikiem 2.3 litra dotychczas nie było wyposażone w układ SCR, co było ewenementem na rynku. Również Fiat Ducato z tą samą jednostką napędową również nie wymagał stosowania roztworu mocznika znanego pod handlową nazwą jako AdBlue.

Nowy dostawczak Iveco oznaczony jako Daily Euro 6 RDE Ready już teraz spełniać ma wymagania RDE (ang. Real Driving Emissions), które polegać mają na pomiarach emisji spalin w realnych warunkach podczas jazdy na drogach, a nie w laboratorium. Nowe pomiary RDE będą obowiązkowe dla unijnych państw od grudnia 2020 roku.

Kolejnym elementem wprowadzania technologii Daily Blue Power jest zastosowanie 8-stopniowej automatycznej przekładni Hi-Matic do napędzanego gazem ziemnym silnika 3.0.

Jednostka ta ze skrzynią Hi-Matic osiąga 136 KM oraz 350 Nm a ponadto potrafi ograniczyć o 2,5% zużycie paliwa w porównaniu do wersji z manualną przekładnią.

Zobacz też: Test: Fiat Ducato 2.3 Multijet2 – 180 KM bez AdBlue (wideo, zdjęcia)

Ostatnim elementem polityki Daily Blue Power są prace nad elektrycznym Daily Electric, którego rozszerzony zasięg do 200 kilometrów w realnych miejskich warunkach to już naprawdę ciekawa alternatywa dla kurierów oraz lokalnej dystrybucji. Wprowadzone pierwszy raz w 2009 roku Daily Electric może teraz mieć w pełni naładowane baterie w 2 godziny, oczywiście jeżeli skorzystamy z szybkiego trybu ładowania.

Źródło zdjęć: Iveco

Podziel się: