Jak prawidłowo wybrać olej silnikowy?

Jak prawidłowo wybrać olej silnikowy?

Jak prawidłowo wybrać olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego oleju silnikowego dla swojego auta? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do szybkiego zapoznania się z treścią wpisu już teraz!

  1. Dlaczego olej silnikowy jest istotny?
  2. Jak dobrać olej silnikowy?

Zastanawiasz się, dlaczego olej silnikowy jest aż tak bardzo ważny? Jakie jest główne zadanie preparatów tego rodzaju? Jakie korzyści dla silnika dają oleje silnikowe z wyższej półki? W jaki sposób dobiera się olej silnikowy do konkretnego pojazdu? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kupując olej silnikowy? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Reklama

Dlaczego olej silnikowy jest istotny?

Masz samochód marki Citroen Berlingo i zastanawiasz się, jaki olej silnikowy wybrać? W jaki sposób dobrać olej silnikowy, aby mieć pewność, że faktycznie kupiliśmy odpowiedni preparat? Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, dlaczego olej silnikowy jest aż tak istotny. Jakie ma zadanie i jakie korzyści daje silnikom?

Głównym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie metalowych elementów. Ponadto, wykorzystuje się go w celu chłodzenia silnika i jednoczesnego rozpraszania ciepła. Dobrze dobrany olej silnikowy ogólnie chroni jednostkę napędową oraz zwiększa jej żywotność. Dodatkowo preparaty z najwyższej półki mogą nieść jeszcze inne korzyści. Do nich zalicza się zabezpieczenie silnika przed osadzaniem się różnego rodzaju nagarów czy zanieczyszczeń. Nazywa się je depozytami. Droższe oleje mają też w składzie specjalne dodatki, które zapobiegają zbyt szybkiego utlenianiu się samego preparatu. Z tego powodu również warto rozważyć zakup oleju silnikowego z wyższej półki.

Gdzie kupić olej silnikowy? Najlepszą opcją będzie sklep samochodowy – również ten internetowy. Szczególnie jeśli planujesz kupić dodatkowo inne rozwiązania przeznaczone dla kierowcy – na przykład wideorejestrator, ładowarkę samochodową, zestaw głośnomówiący czy uchwyt na smartfon. Wybierając odpowiedni sklep, który dysponuje szeroką ofertą skierowaną do kierowców, będziesz mógł kupić wszystko w jednym miejscu – zarówno olej silnikowy, jak i inne produkty oraz akcesoria, których aktualnie potrzebujesz. Jest to dużym udogodnieniem dla osób, które chcą kupić nowe części lub akcesoria do swojego modelu samochodu. 

Jak dobrać olej silnikowy?  

Oczywiście, nie tylko jakość, jaką wyróżniają się oleje silnikowe, ma wpływ na to, który preparat ostatecznie wybierzemy. Pod uwagę należy wziąć również inne czynniki. Do najważniejszych zalicza się to, co właściwie zaleca sam producent. Dlaczego warto kierować się zaleceniem producenta? Głównie dlatego, że to właśnie on zna doskonale swój produkt i wie, jaki olej silnikowy będzie najlepszą opcją dla konkretnej jednostki napędowej. Informacje na ten temat znajdują się z reguły w instrukcji obsługi pojazdu.

Można także zdać się na polecenie doświadczonego serwisanta. Ale tylko wtedy, gdy masz do niego zaufanie i gdy sam specjalista ma dobre uzasadnienie, dlaczego według niego lepszą opcją będzie dany olej silnikowy, zamiast tego, który wskazuje w instrukcji producent.

Wybierając olej silnikowy, należy oczywiście zwrócić uwagę na jego ogólne parametry. Do najważniejszych zalicza się klasę lepkości, która określa opór płynięcia warstw. Oznacza to, że im bardziej lepki olej silnikowy kupisz, tym wolniejszy będzie jego przepływ. Preparaty o niskiej lepkości to po prostu rzadsze rozwiązania. Aktualnie lepkość określa się na podstawie skali, której zakres wynosi 0 – 60. Najrzadszy olej to produkt oznaczany jako 0, a najgęstszy – 60.

Przy oznaczeniu klasy lepkości z reguły spotyka się literę „W” z kombinacją cyfrową – na przykład 10W/40. Co oznacza 10W? Liczba określa to, jak bardzo przydatny jest olej w niższych temperaturach. Im niższa wartość, tym lepiej olej radzi sobie w niskiej temperaturze. Na przykład, gdy mamy oznaczenie 0W, możemy wywnioskować, że dany olej pozwoli uruchomić Ci silnik również wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -35 stopni Celsjusza. Po tym oznaczeniu podaje się symbol określający klasę lepkości, o czym już wspominaliśmy powyżej.

Dobierając olej silnikowy, nierzadko poleca się, aby zwracać także uwagę na wiek i przebieg auta. Dlaczego? Chociażby dlatego, że starsze samochody mają silniki, które projektowano z myślą o olejach mineralnych. I takie też preparaty powinno się w nich wykorzystywać. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby w starszym pojeździe zastosować olej syntetyczny, powinieneś skonsultować tę kwestię z odpowiednim mechanikiem. W ten sposób można uniknąć wyboru nieodpowiedniego produktu, a jednocześnie uzyskać na miejscu pomoc przy wymianie, co w przypadku niektórych pojazdów jest bardzo uciążliwe.

Należy również pamiętać o tym, że zużyty olej powinien zostać przekazany w odpowiednie miejsce, aby nie miał negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jednym z takich miejsc jest najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na szczęście zlecając wymianę mechanikowi, nie trzeba się tym martwić.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: