Sposób na poprawę konkurencyjności i wydajności przedsiębiorstwa? Na przykład redukcja zbędnych wydatków. Firmy posiadające własną flotę pojazdów mogą skupić się m.in. na zmniejszeniu kosztów zużycia paliwa. W tym celu warto posłużyć się nowoczesną technologią telematyczną.
Praca menadżera odpowiedzialnego za zarządzanie flotą pojazdów jest niezwykle wymagająca. Stanowisko to oznacza odpowiedzialność za szereg zadań, w tym m.in. organizowanie i nadzorowanie:
- serwisu,
- ubezpieczeń,
- rozliczania kierowców,
- zamówień nowych pojazdów,
- optymalizacji kosztów.
W ramach tego ostatniego punktu dużą rolę odgrywa kontrolowanie kosztów zużycia paliwa przez flotę samochodową. W większych przedsiębiorstwach może ono stanowić nawet ponad 30% ogółu wydatków. Są to naprawdę niebagatelne liczby, więc ewentualne obniżenie tych kosztów może być kluczowe dla konkurencyjności i wyniku finansowego firmy.
Monitoring GPS: skuteczne zarządzanie flotą pojazdów
Nowoczesne systemy telematyczne to sposób na efektywne zarządzanie flotami pojazdów. Kierownik ds. floty zyskuje dzięki nim narzędzie, które na bieżąco umożliwia mu monitorowanie wielu aspektów pracy kierowców. Szczególnie godne uwagi są kompleksowe rozwiązania telematyczne, np. te w ofercie firmy Verizon Connect. Jest to jeden z niewielu dostawców systemów telematycznych, który zapewnia wszechstronny monitoring GPS.
Monitoring GPS przekazuje dane odświeżane co 90 sekund, zatem można śmiało powiedzieć, że nadzór odbywa się niemal w czasie rzeczywistym. Wszystkie dane i raporty są dostępne zarówno w dedykowanej aplikacji mobilnej, jak i poprzez przeglądarkę internetową. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala od razu reagować na rozmaite sytuacje.
Warto w tym miejscu podkreślić, że pomimo wysokiego poziomu zaawansowania technologii do monitoringu GPS, nie wymaga ona drogiego sprzętu komputerowego. Jedyne, czego potrzebuje kierownik ds. floty samochodowej, to standardowy laptop/PC z zainstalowaną przeglądarką lub smartfon.
Korzystanie z technologii telematycznych umożliwia kontrolowanie, rozumienie i lepsze planowanie tras samochodów, co przekłada się potem na oszczędność paliwa. Co więcej, technologia ta pozwala monitorować te aspekty pracy pojazdu, które z pozoru wydają się nie mieć wiele wspólnego z kontrolą wydatków na paliwo.
Kosztowne zwyczaje kierowców
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dość duży wpływ na wydatki związane z paliwem mogą mieć nawyki kierowców. Przykładowo tzw. dynamiczna jazda (gwałtowne przyśpieszanie i hamowanie) niekiedy zwiększa zużycie paliwa aż o połowę. Systemy telematyczne rejestrują zachowanie pojazdu, a co za tym idzie, kierownik ds. floty otrzymuje niezbędne informacje dotyczące zwyczajów kierowców. To stwarza warunki do zainicjowania działań, które zmienią kosztowne nawyki, dzięki czemu uda się skutecznie zredukować wydatki.
Jałowy bieg a zużycie paliwa
Samochód pracujący na jałowym biegu również generuje niepotrzebne, dodatkowe koszty. Trzeba mieć świadomość tego, że może to oznaczać marnowanie aż 1 litra paliwa na każde 60 minut. Dzięki telematyce menadżer floty na bieżąco otrzymuje raporty, które pomogą ograniczyć to zjawisko. Dotyczą one takich zachowań kierowców, jak na przykład zostawianie uruchomionego silnika w czasie postoju, rozładunku lub załadunku towaru czy też stanowczo zbyt długie rozgrzewanie silnika.
Podsumowanie
Dzięki systemom telematycznym efektywne zarządzanie flotą pojazdów może być dużo łatwiejsze. Mniejsze koszty zużycia paliwa to tylko jedna z wielu korzyści. Monitoring GPS skutecznie wspomaga sprawne działanie firmy, poprawia jej wydajność i – co najważniejsze – zwiększa jej konkurencyjność.
Artykuł sponsorowany