Reklama
stats

Kurierski Mercedes Vito z dronem na dachu – testy już trwają

Kurierski Mercedes Vito z dronem na dachu – testy już trwają

Od 25 września przez 3 tygodnie testowany będzie system dostawy paczek dronem, który startować i lądować ma ze specjalnej platformy na dachu Mercedesa Vito.

Mercedes-Benz wraz z amerykańskim producentem dronów Matternet oraz siroop – szwajcarska firmą zajmującą się handlem on-line – rozpoczęli pilotażowy program dostawy kurierskich paczek do klientów w Zurychu.

Zobacz też: Mercedes-Benz Vision Van – auto przyszłości dla kuriera?

Reklama

Wykorzystanie furgonu jako lądowiska dla drona to pomysł, o którym pisałem już przy okazji tekstu „Mercedes-Benz Vision Van – auto przyszłości dla kuriera?”. Tam też paczki miałby być dostarczane przy użyciu dronów.

Teraz projekt ten wszedł w fazę testów, a wykorzystanie dronów do doręczania przesyłek zatwierdził m.in. Szwajcarski Federalny Urząd Lotnictwa Cywilnego (FOCA).

W pilotażowym programie wykorzystywane są dwa egzemplarze Mercedesa Vito W447, które zatrzymywać się będą na terenie Zurychu w jednym z czterech wstępnie zdefiniowanych punktów, zwanych „punktami spotkań”.

Zobacz też: Test: Mercedes Vito 111 CDI W447 – blaszak na bogato (wideo, zdjęcia)

Loty dronów z paczkami o wadze do 2 kilogramów odbywać się będą przez 7 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu, ale przy założeniu, że warunki atmosferyczne pozwolą na bezpieczny transport przesyłek.

Co ciekawe, właśnie z racji procedur bezpieczeństwa drony Matternet mają zamontowany spadochron, który pozwoli na ograniczenie strat w przypadku awarii.

Źródło zdjęć: Mercedes-Benz

Podziel się: