Reklama

Na autobahnach nie będzie winiet dla zagranicznych busów

Na autobahnach nie będzie winiet dla zagranicznych busów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że na niemieckich autostradach nie będzie winiet dla zagranicznych busów i osobówek.

We wtorek 18 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok wobec Republiki Federalnej Niemiec, którą pozwała Austria. W wyroku mowa o uchybieniu zobowiązaniom państwa członkowskiego w kwestii planowanego wprowadzenia opłat za przejazdy autostradami w Niemczech.

Chodzi o pomysł niemieckich władz, aby pojazdy osobowe oraz przeznaczone do drogowego przewozu towarów z DMC poniżej 3,5 tony, zostały objęte winietami za użytkowanie infrastruktury, ale właściciele samochodów zarejestrowanych w Niemczech mogliby odliczyć na zwrot podatku równym pobranej opłacie drogowej.

Reklama

Zobacz też: Mercedes Sprinter i aktywne systemy bezpieczeństwa (zdjęcia, wideo)

Trybunał w Luksemburgu orzekł, że opłaty za przejazd oraz opłaty za korzystanie z infrastruktury nie mogą być dyskryminujące, bezpośrednio ani pośrednio, ze względu na przynależność państwową przewoźnika ani ze względu na to, w którym państwie członkowskim lub państwie trzecim ma on siedzibę lub zarejestrował pojazd, ani ze względu na miejsce rozpoczęcia lub miejsce docelowe operacji transportowej.

Oczywiście wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zakazuje niemieckiemu rządowi wprowadzenia w przyszłości winiet za przejazdy tamtejszymi autostradami, ale wtedy płacić po równo będą wszyscy użytkownicy dróg, bez względu na to, gdzie jest zarejestrowany pojazd.

Podziel się: