Reklama

Nowa Mobilna Stacja Diagnostyczna ITD trafiła na Śląsk

Nowa Mobilna Stacja Diagnostyczna ITD trafiła na Śląsk

Ten sprzęt wychwyci każdą usterkę w kontrolowanym busie czy ciężarówce – nowa Mobilna Stacja Diagnostyczna ITD trafiła na Śląsk.

W piątek 25 stycznia na MOP Halemba przy autostradzie A4 odbyło się uroczyste przekazanie najnowocześniejszej w kraju Mobilnej Stacji Diagnostycznej, która przewożona jest DAF-em LF w barwach ITD.

Zobacz też: Laboratorium Badawcze Carpol – jakość i bezpieczeństwo zabudowy

Reklama

Kosztująca 1,2 miliona złotych mobilna linia diagnostyczna będzie służyć śląskim inspektorom ITD do kontroli stanu technicznego taksówek, samochodów dostawczych, autobusów oraz ciężarówek – w zasadzie wszystko o masie do 40 ton.

Ważąca niemal 8 ton zautomatyzowana Mobilna Stacja Diagnostyczna może być obsługiwana tylko przez jednego inspektora, a jej rozłożenie zajmuje tylko 15 minut.

W pełni zautomatyzowany sprzęt wyposażony jest m.in. w hydrauliczne szarpaki pozwalające sprawdzić zawieszenie kontrolowanego pojazdu.

Na wyposażeniu jest również dymomierz oraz analizator spalin. Do tego sprawdzony może być tachograf, a dokładniej to czy jest dobrze skalibrowany.

Zobacz też: ITD dostanie 16 Mobilnych Linii Diagnostycznych i 64 furgony

Mobilna Stacja Diagnostyczna przekazana WITD Katowice to trzeci taki zestaw w Polsce. W 2011 roku pierwszy taki zestaw trafił do kujawsko-pomorskich „Krokodyli”, a druga taka mobilna linia stacja przekazana została do WITD Wrocław w 2015 roku.

O tym, że taka mobilna linia diagnostyczna jest bardzo skuteczna niech świadczą statystyki podane przez GITD.

W 2018 roku po kontrolach w stacjach diagnostycznych ITD w 37% przypadków zatrzymano dowody rejestracyjne ze względu na fatalny stan techniczny samochodów.

Dla porównania, w tym samym roku, w trakcie tradycyjnych kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ITD na terenie całego kraju, ale bez wykorzystania mobilnych stacji diagnostycznych, odsetek zatrzymanych dowodów rejestracyjnych wyniósł 6,7%.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zakup kolejnych 16 takich Mobilnych Stacji Diagnostycznych, aby w każdym inspektoracie wojewódzkim znajdowało się co najmniej jedno takie urządzenie.

Źródło zdjęć: GITD

Podziel się: