Reklama

Nowe 124 radiowozy dla prewencji – VW Crafter albo MAN TGE

Nowe 124 radiowozy dla prewencji – VW Crafter albo MAN TGE

Polska policja zakupi nowe 124 radiowozy dla prewencji – VW Crafter albo MAN TGE trafić mają do służby jeszcze w tym roku.

W poniedziałek 1 czerwca Komenda Główna Policja otworzyła listy z ofertami na dostawę 124 egzemplarzy oznakowanych furgonów w wersji wypadkowej dla oddziałów prewencji.

Zobacz też: MAN TGE dla ITD – 32 sztuki odebrane w Kutnie

Reklama

Do przetargu stanęły dwa podmioty: MAN Truck & Bus Polska oferując MAN-a TGE oraz Auto Handel Centrum Grupa Cichy z Volkswagenem Crafterem II generacji.

Oba auta produkowane są w zakładach VW Września i napędzane mogą być jednostką 2.0 TDI o mocy do 177 KM.

Tańszą ofertę złożyła Grupa Cichy wyceniając dostawę nowych 124 radiowozów z kabiną pasażerską dla 7 osób na 33 600 544,12 złotych brutto. Z kolei konkurencyjna spółka z Nadarzyna zaoferowała kwotę 34 679 845,08 złotych brutto.

W wymaganiach podanych przez Komendę Główną Policji pojawiają się zastrzeżenia o tym, że pojazd powinien mieć pojemność silnika nie mniejszą niż 1950 ccm, 4 cylindry oraz moc co najmniej 130kW/177 KM.

Zobacz też: Zobacz jak produkuje się nowego VW Craftera (wideo, zdjęcia)

Do tego przyszły furgon wypadowy polskich oddziałów prewencji ma mieć przesuwne drzwi po obu stronach pojazdu, a tylne skrzydła powinny być otwierane na boki pod kątem minimum 170 stopni.

Z innych ciekawostek specyfikacji można wyczytać, że nowe radiowozy mają mieć automatyczną hydrokinetyczną skrzynię biegów lub przekładnię dwusprzęgłową, układ Start-Stop, dwa akumulatory o pojemności 90 Ah czy kamerę cofania z kolorowym monitorem o przekątnej minimum 7 cali.

Do tego już po zabudowie pojazd gotowy do jazdy wraz z 7 funkcjonariuszami (każdy o wadze 90 kg) oraz z wyposażeniem służbowym (kolejne 160 kg) powinien móc rozpędzić się do minimum 150 km/h.

Oba furgony wystawione do przetargu spełniają wszystkie powyższe warunki wręcz idealnie, a o tym, który z samochodów trafi do polskich policjantów, dowiemy się niebawem po ostatecznym zakończeniu postępowania przetargowego i wyłonieniu dostawcy nowych radiowozów.

Zobacz też: Renault liderem samochodów modyfikowanych od 11 lat w Polsce

Bowiem poza ceną (waga 60%) w przetargu liczy się także współczynnik masy  gotowego do jazdy pojazdu bazowego do maksymalnej mocy netto silnika (waga 27%), czy wyposażenie auta w kurtynowe lub boczne poduszki powietrzne chroniące głowę kierowcy i pasażera (waga 10 %) a nawet to czy w pojazdach będzie zamontowana elektrycznie podgrzewana przednia szyba (waga 3%).

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, pierwsze 20 egzemplarzy zostać ma dostarczona w dniach 7-14 grudnia 2020 roku, a kolejne 104 furgony w terminie 1-19 marca 2021 roku.

Zdjęcia ilustracyjne, źródło: Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu Zdroju (uroczystość przekazania nowego pojazdu APRD, czyli Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego na bazie VW Craftera)

Podziel się: