Opel Movano C bliźniakiem Fiata Ducato – kolejny klon z fabryki SEVEL

Opel Movano C bliźniakiem Fiata Ducato – kolejny klon z fabryki SEVEL

To już oficjalne informacje! Opel Movano C bliźniakiem Fiata Ducato – kolejny klon z fabryki SEVEL pojawi się w sprzedaży do 2023 roku.

FCA Italy i Grupa PSA podpisały umowę przedłużającą do 2023 roku współpracę w zakresie produkcji lekkich samochodów dostawczych.

Oznacza to, że prawdopodobnie w ciągu kilku lat z włoskich zakładów SEVEL w Val di Sangro zaczną wyjeżdżać nie tylko Fiaty Ducato, Citroeny Jumpery i Peugeoty Boxery, ale też kolejna generacja Opla/Vauxhalla Movano.

Reklama

Zobacz też: Używany: Opel Movano B 2.3 CDTI 125 KM – zdrowy dwulatek (zdjęcia)

Dotychczas Movano, czyli duży model dostawczego Opla powstawał przy współpracy z marką Renault. Jednak od momentu przejęcia marek Opel i Vauxhall przez Grupę PSA było w zasadzie przesądzone, że pojawi się „nowe” Movano w postaci kolejnego klonu z zakładów w SEVEL.

Z zewnątrz Ducato, Jumper i Boxer, których aktualna generacja pojawiła się na rynku w 2006 roku i w 2014 przeszła facelifting, różnią się nieco przednim pasem i emblematami na kierownicy, ale także zespołami napędowymi.

Fiat w Ducato wykorzystuje swoje jednostki 2.0 i 2.3 MultiJet2 oraz silniki 3.0 spalające CNG, natomiast dostawczaki PSA wyjeżdżają z SEVEL z francuskimi jednostkami 2.0 BlueHDi.

Zobacz też: Test: Fiat Ducato 2.3 Multijet2 – 180 KM bez AdBlue (wideo, zdjęcia)

Oznacza to, że Opel Movano C będzie także posiadał układ napędowy bazujący wyłącznie na 4-cylindrowym turbodieslu o pojemności 1997 ccm.

A skoro najnowszy Opel Movano III ma mieć taką samą kabinę jak Ducato, to będzie to krok w tył w porównaniu do aktualnie oferowanej generacji! I jeżeli w „trojaczkach” z SEVEL nie ma wielu elektronicznych asystentów np. awaryjnego hamowania, to oznacza, że i w „nowym” Movano też ich nie będzie.

Zobacz też: Czytelnicy dostawczakiem.pl testują nowego Mercedesa Sprintera

Ciekawa to sytuacja, kiedy kolejna generacja bazować ma na starszym konstrukcyjnie modelu. No bo Master III i bliźniacze Movano B zaczęto produkować w 2010 roku, a Ducato, Boxera i Jumpera w 2006 roku…

No, ale może po 2023 roku PSA zaprezentuje swojego własnego dużego dostawczaka. Podobno zająć się mają tym specjaliści z Opla. 😛

Grafika powstała na podstawie zdjęcia Fiata Ducato

Podziel się: