Pijany na DK 9 prowadził Ducato. Ale prawa jazdy nie stracił

Pijany na DK 9 prowadził Ducato. Ale prawa jazdy nie stracił

Mazowieccy inspektorzy ITD zatrzymali na DK 9 pijanego mężczyznę, który prowadził Fiata Ducato. Ale mężczyzna prawa jazdy nie stracił…

Nie stracił, bo nigdy go nie wyrobił! Pozwólcie, że przy okazji wyjaśnię ten clickbaitowy tytuł. Czasem w komentarzach niektórzy piszą, że tytuł nie mówi całej prawdy lub właśnie jest clickbaitem. Otóż specjalnie zastosowany w tym artykule tytuł możecie nazwać clickbaitem – zrobiłem to po to, aby w jaskrawy sposób pokazać jak mógłbym prowadzić mojego bloga, ale nie chcę i nie mam zamiaru robić takich tytułów pod kliki!

A teraz wracając do meritum. W poniedziałek 19 września inspektorzy ITD z województwa mazowieckiego przeprowadzili kolejną akcję wymierzoną przede wszystkim w kierowców jeżdżących na tzw. podwójnym gazie.

Reklama

Wśród 485 sprawdzonych osób prowadzących autobusy, ciężarówki i pojazdy dostawcze zatrzymano 3 nietrzeźwe osoby. Jednym z nich był kierowca ciągnika siodłowego, który wpadł na DK 2 pod Kałuszynem miał 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wśród zatrzymanych pijanych kierowców znalazł się też prowadzący białe „X62”. Mężczyzna wpadł na S8 pod Warszawą.

Ponadto „Krokodyle” zatrzymali w trakcie poniedziałkowej akcji także dwóch nietrzeźwych kierowców busów: jeden wpadł na DK 9 pod Radomiem a drugi na S8 pod Warszawą. Obaj mężczyźni prowadzący furgony wydmuchali po ponad 1 promilu.

Jednak w przypadku pijanego z krajowej „dziewiątki” okazało się dodatkowo, że prowadził Fiata Ducato, chociaż nigdy nie uzyskał uprawnień do kierowania, za co będzie teraz odpowiadał przed sądem.

Teraz mężczyzna z dostawczego Dukata poznał zapewne bliżej przepisy Kodeksu wykroczeń obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku, a mianowicie art. 94 z paragrafem 1 oraz paragrafem 3:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Ostatecznie wszyscy trzej nietrzeźwi będą odpowiadać za przestępstwo i zostali przekazani do dalszych czynności funkcjonariuszom policji.

Przy okazji przypomnę, że od 17 września 2022 roku za kierowanie pojazdem mechanicznym
w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego można otrzymać już 15 punktów karnych.

Do tego trzeba się liczyć z karą pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres minimum roku.

Jednak najbardziej istotną tutaj podstawą prawną będzie art. 178a. Kodeksu karnego:

Art. 178a. KK

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

§ 1.Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Źródło zdjęć: WITD Radom

Podziel się: