Reklama

Punkty karne za przeciążone busy – MSWiA odpowiada

Punkty karne za przeciążone busy – MSWiA odpowiada

MSWiA w przesłanej dla dostawczakiem.pl korespondencji wyjaśnia czy polskie służby będą nakładać punkty karne za przeciążone busy.

W ramach przypomnienia nadmienię, że pod koniec sierpnia wysłałem zapytanie do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego z prośbą o zajęcie stanowiska czy od 17 września 2022 roku za przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu kierowca poza mandatem karnym otrzyma także 15 punktów karnych.

W odpowiedzi GITD odesłało mnie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, co też zrobiłem. No i dzisiaj otrzymałem oficjalną odpowiedź z tego resortu, którą publikuję w całości poniżej:

Reklama

Panie Redaktorze,

informujemy, że rozporządzenie zostało opublikowane 15 września 2022 r. w Dz.U. z 2022 r. poz. 1951:

https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/1951

Do wyżej wymienionego rozporządzenia dołączono załącznik nr 1, określający naruszenia przepisów ruchu drogowego wpisywane do ewidencji oraz liczbę punktów odpowiadających tym naruszeniom.

Biorąc pod uwagę zapisy opublikowanego rozporządzenia należy wskazać, że maksymalna liczba punktów (15) została przyporządkowana najcięższym naruszeniom prawa, np. przestępstwom przeciwko bezpieczeństwu komunikacji w ruchu lądowym, kierowaniu pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu oraz środków o podobnym działaniu, nieudzieleniu pomocy ofiarom wypadku drogowego, czy wybranym nieprawidłowych zachowaniom wobec pieszych.

Tzw. „taryfikator punktowy” przewiduje także punkty w związku z niestosowaniem się do zakazów wynikających ze znaków drogowych, również w zakresie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub zespołu pojazdów.  

Z poważaniem

Wydział Prasowy

No dobra. No nie pierwszy raz, kiedy jakieś biuro prasowe nie potrafi odpowiedzieć w jednoznaczny sposób, czyli tak/nie/nie wiem 🙂 Ale skoro już podali podstawę prawną, to można rzucić na nią okiem!

Punkty za przeładowanie auta dostawczego? Kłania się Art. 61. ust. 1 pkt 1

Jednak po przejrzeniu wspomnianego w odpowiedzi z MSWiA Załącznika nr 1 nie znajdziemy tam kwalifikacji prawnej z art. 61 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, gdzie w ust. 1 pkt 1 ustawodawca określił, że „ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu”.

Oznacza to jednoznacznie, iż po 17 września 2022 roku kierowca busa czy ciężarówki z przekroczonym DMC nie będzie mógł otrzymać od inspektora ITD, policjanta czy funkcjonariusza Straży Granicznej punktów karnych.

Punkty karne a kwestia DMC? Tak, jest w taryfikatorze

I tak w drugiej części odpowiedzi z MSWiA, gdzie urzędnicy stwierdzają, że taryfikator przewiduje punkty karne „w związku z niestosowaniem się do zakazów wynikających ze znaków drogowych, również w zakresie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub zespołu pojazdów” chodzi – według mojej opinii – o znak B-18 (zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad … tony ) oraz B-19 (zakaz wjazdu pojazdów o nacisku osi większym niż … tony). Za złamanie powyższych znaków grozi więc nie tylko mandat, ale i 2 punkty karne.

Za nieprzestrzeganie znaków B-19 (pierwszy od lewej), B-5 (środkowy) oraz B-18 (po prawej) można otrzymać punkty karne, ale nie za przekroczenie DMC pojazdu.

Ewentualnie może chodzić o znak B3, czyli zakaz wjazdu samochodów ciężarowych czy specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

Jedynym miejscem, gdzie w Załącznik nr 1 pojawia się w ogóle art. 61 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym jest ust. 2 pkt 4 mówiący, że „ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony”.

Za powyższe wykroczenie kierujący dostawczym autem, solówką, 40-tonowym zestawem a nawet osobówką przewożącą wystający ładunek otrzyma do mandatu karnego także 8 punktów karnych.

PS: Jeżeli chcesz wesprzeć dostawczakiem.pl i zostać moim Patronem? Kliknij TUTAJ!

Źródło zdjęć: WITD Radom
Źródło grafiki: dostawczakiem.pl

Podziel się: