Reklama

Słowacja wprowadza e-winiety od 1 stycznia 2016 roku

Słowacja wprowadza e-winiety od 1 stycznia 2016 roku

Już od 1 stycznia 2016 roku e-winiety zastąpią dotychczasowe naklejki umieszczane na przednich szybach aut poniżej 3,5 tony.

To ważna wiadomość nie tylko dla jeżdżących busami na trasach międzynarodowych. Co prawda już od początku grudnia zeszłego roku można było zakupić takie elektroniczne winiety, ale tylko w ośmiu punktach sprzedaży na terenie całej Słowacji.

Zobacz też: Nowe auta dostawcze – premiery 2016 roku

Reklama

Teraz od Nowego Roku, aby uiścić opłatę za przejazd tamtejszymi trasami objętymi poborem opłaty drogowej (odcinki autostrad, dróg ekspresowych, krajowych,  wojewódzkich i powiatowych), można skorzystać ze specjalnie przygotowanej strony internetowej www.eznamka.sk dostępnej w sześciu wersjach językowych, w tym w polskim. Właściciele tabletów i smartfonów mogą skorzystać również z bezpłatnej aplikacji mobilnej eznamka.

E-winiety można też będzie zakupić na stacjach paliw oraz na wybranych przejściach granicznych. Poza gotówką płatności realizowane są również za pomocą kart.

Zobacz też: Boże Narodzenie 2015 – mniej wypadków na polskich drogach

Co do samych cen za korzystanie z sieci dróg płatnych na Słowacji, to nie uległy one zmianie. Dla pojazdów o masie do 3,5 tony roczna e-winieta kosztuje 50 euro, a 30-dniowa 14 €. Ważna 10 dni od zakupu e-winieta to z kolei wydatek 10 euro.

Aktualną sieć płatnych odcinków dróg na Słowacji znaleźć można na podanych poniżej stronach internetowych: www.ndsas.sk, www.eznamka.sk, www.dialnicnenalepky.sk oraz www.emyto.sk.

Podziel się: