Reklama

Autostrada A2 – wyższe stawki od marca 2016 roku

Autostrada A2 – wyższe stawki od marca 2016 roku

Od marca 2016 roku wzrosną opłaty za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin. Podwyżki obejmą m.in. pojazdy dostawcze do 3,5 tony.

Autostrada Wielkopolska SA, czyli spółka zarządzająca autostradą A2, ogłosiła, że zmianie ulegnie taryfikator opłat dla pojazdów kategorii 1, czyli motocykli i samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Stawka za jeden przejechany kilometr wzrośnie o 2 grosze, z 34 do 36 groszy za kilometr. Oznacza to, że w przypadku jednego z trzech 50-kilometrowych odcinków opłata wynosić będzie 18 złotych brutto, a cała 150 kilometrowa trasa kosztować będzie każdego kierowcę jadącego osobówką lub busem aż 54 złotych, czyli o 3 złote więcej niż dotychczas.

Zobacz też: Słowacja wprowadza e-winiety od 1 stycznia 2016 roku

Reklama

Jeszcze więcej zapłacą kierowcy jadący pojazdami z kategorii 5 (pojazdy ponadnormatywne). W ich przypadku cena za kilometr wzrośnie z 3,40 do 3,60 złotych, a więc o 20 groszy za każdy kilometr. W przypadku przejazdu całego 150-kilometrowego odcinka „A2-ki” opłaty wyniosą 540 złotych (obecnie 510 złotych).

– Podejmując decyzję o wprowadzeniu podwyżek dopiero po feriach zimowych spółka brała pod uwagę interes społeczny. Mamy świadomość, że w tym okresie tysiące polskich rodzin korzysta z autostrady A2 podczas wyjazdów i zależny nam, aby mogli bezpiecznie podróżować korzystając z niższej, ubiegłorocznej stawki. Stojąc przed koniecznością wprowadzenia podwyżek wynikających z rzeczywistych kosztów utrzymania autostrady, inwestycji i obsługi kredytów, szukaliśmy rozwiązania jak najmniej uciążliwego dla użytkowników – wyjaśnia przyczyny podwyżek Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej SA.

Jak zapowiada zarządca Autostrady A2, taryfikator opłat za pozostałe kategorie II-IV pozostanie bez zmian.

Podziel się: