Reklama

Darmowe holowanie na czeskiej autostradzie D1

Darmowe holowanie na czeskiej autostradzie D1

W Czechach uruchomiono pilotażowy program darmowej pomocy drogowej. Jak na razie działa on na odcinku autostrady D1 łączącym Pragę z Brnem.

Dyrekcja Dróg Ekspresowych i Autostrad (czes. Ředitelství silnic a dálnic, w skrócie ŘSD), czyli czeski odpowiednik naszej GDDKiA, wprowadził ostatnio bezpłatną usługę pomocy drogowej, która polegać będzie m.in. za odholowaniu unieruchomionego pojazdu do najbliższego parkingu, czy zjazdu.

Jak na razie program obejmuje najbardziej obciążony odcinek autostrady D1 pomiędzy Pragą a Brnem, ale docelowo systemem bezpłatnej pomocy w przypadku awarii samochodu ma być objęta cała czeska sieć płatnych dróg.

Reklama

Zobacz też: Słowacja wprowadza e-winiety od 1 stycznia 2016 roku

Aby wezwać pomoc wystarczy zadzwonić na numer 800 280 281, aby w ciągu około 20 minut pojawili się przy naszym aucie pracownicy czeskiej ŘSD. Jedynym warunkiem jest posiadanie i tak obowiązkowej na czeskich autostradach winiety.

Dla busów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5  tony 10-dniowa winieta kosztuje 65,50 złotych, miesięczna 87,50 złotych, a roczna 273,50 złotych (cennik pzmtravel.pl).

Niestety w Polsce kierowcy nie mogą liczyć na takie udogodnienia. Pracownicy GDDKiA, jeśli sami zauważą lub jeżeli zostanie im zgłoszony unieruchomiony samochód zabezpieczą jedynie miejsce postoju. Na darmowe holowanie, chociaż do na najbliższego MOP-a, nie ma co liczyć.

Źródło zdjęcia: rsd.cz

Podziel się: