Taka karma. Przeładowany bus ściągnięty z S7

Taka karma. Przeładowany bus ściągnięty z S7

Można by rzec, że karawana jedzie dalej… Świętokrzyscy inspektorzy wytypowali do kontroli jadącego po S7 busa.

We wtorek 9 lipca inspektorzy ITD wytypowali do sprawdzenia jadącego po drodze ekspresowej nr S7 w kierunku Krakowa busa.

Iveco Daily na bliźniakach ściągnięto na MOP Podlesie i poddano ważeniu na inspekcyjnych przenośnych wagach. Jak się okazało zarejestrowany z 3,5-tonową dopuszczalną masą całkowitą Dajlak ważył realnie przeszło dwa razy więcej niż pozwalał na to wpis w dowodzie rejestracyjnym.

Reklama

Wynik 7150 kg nie należy oczywiście do tych rekordowych, jednak trzeba zwrócić uwagę, że tylko na tylnej osi spoczywała masa 5350 kg.

Przekroczenie DMC 3,5-tonowego busa po prostu opłaca się dużo bardziej niż płacenie wyżej pensji kierowcy z kategorią C, a i za poruszanie się po odcinkach płatnych jak S7, ponad 3,5-tonowa „solówka” musiałaby zostać objęta płatnościami systemu eTOLL. Do tego tachograf, zakazy wjazdu w mieście i mamy od lat patową sytuację.

Dlaczego o tym wspominam? Bo nawet jeżeli to był wariant tzw. Heavy Duty z 5,2-tonowym fabrycznym DMC „skastrowany” homologacyjnie z N2 na N1, to nacisk na tylną oś tego zatrzymanego pod Jędrzejowem busa – a wyszło 5350 kg – przekraczał DMC tej, jak można przypuszczać, 5,2-tonowej wersji.

Ostatecznie kierowcę ukarano mandatem karnym, choć w oficjalnym komunikacie WITD Kielce nie podano wysokości grzywny. Do tego „Krokodyle” zakazali dalszej jazdy do czasu rozładunku nadwyżki przewożonej w ładowni karmy dla zwierząt.

Warto zwrócić uwagę na pomiar nacisku 2 osi: wynik 5350 kg to zdecydowanie więcej, niż podaje producent zarówno dla 3,5-tonowej, jak i 5,2-tonowej wersji Daily.

No ale tak wygląda od zawsze tzw. lekki transport i pomimo zwiększenia kar za przekroczenie DMC pojazdów do 3,5 tony z 500 zł do 3000 zł, za dużo się w tej kwestii nie zmieniło.

Oznacza to, że sama kara finansowa nie odstrasza, a ryzyko zatrzymania przez ITD czy policjantów „drogówki” wyposażonych w przenośne wagi wręcz zachęca do przeładowywania dostawczaków.

No cóż, taka karma. I karawana jedzie i będzie jechać dalej.

Źródło zdjęć: WITD Kielce

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + cztery =