Reklama
stats

Transport ekspresowy – gdy czas jest na wagę złota

Transport ekspresowy – gdy czas jest na wagę złota

Obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na ekspresowy transport towarów, co jest wynikiem między innymi dynamicznego rozwoju branży e-commerce oraz rosnących oczekiwań klientów, producentów i dystrybutorów. Szczególnie dla tych ostatnich czas dostawy przekłada się na realne zyski i często stanowi o ich przewadze konkurencyjnej.

Można przewidywać, że ten rodzaj transportu drogowego będzie tylko zyskiwał na znaczeniu w zglobalizowanym otoczeniu gospodarczym. Będzie to wymagało od firm transportowych coraz większej elastyczności i zwinności w zarządzaniu procesami transportowymi. Obecnie terminowe dostawy ekspresowe, w tym same day delivery, stanowią jeszcze ogromny wyróżnik na rynku TSL. Sprostać wyśrubowanym wymogom w tym obszarze może jedynie doświadczona firma transportowa.

Reklama

Transport expresowy ratunkiem w sytuacjach nieprzewidzianych

Ekspresowy transport towarów polega na jak najszybszym dostarczeniu przesyłek do miejsca docelowego. Firmy transportowe gwarantują dostawy w ustalonym z klientem czasie, często nawet w ciągu 24 godzin od podpisania zlecenia. Przykładem firmy transportowej świadczącej takie usługi jest Jupiter Transport, który wozi towary do 30 krajów nie tylko w Europie: https://jupiter-transport.pl/transport-ekspresowy/.

Są sektory gospodarki, które wyjątkowo często wymagają transportu ekspresowego. Przykładem mogą być branże budowlana, produkcyjna czy motoryzacyjna, w których niedostarczenie komponentów i materiałów na czas może spowodować niezwykle kosztowne przestoje na liniach produkcyjnych. Innym rodzajem towarów są produkty rolno-spożywcze wymagające pilnego transportu chłodniczego, bez którego całe partie produktów mogą pójść na straty.

Sytuacje nieprzewidziane, wymagające natychmiastowego transportu, mogą zdarzyć się jednak w każdej branży i wtedy ratunkiem często jest właśnie transport ekspresowy. Oprócz realizacji kontraktów usługi te są często wymagane w przypadku ładunków spotowych, pozyskanych np. na giełdach transportowych.

Ekspresowy transport drogowy a dobór pojazdu

Firma realizująca ekspresowy transport towarów, przed zarekomendowaniem klientowi najwłaściwszego środka transportu, musi uwzględnić takie czynniki, jak rodzaj, waga i wymiary transportowanych dóbr (np. transport chłodniczy i ponadgabarytowy), dystans do pokonania (transport krajowy a międzynarodowy) i specyficzne wymagania załadowcy.

Najczęściej w przypadku transportu expresowego stosuje się busy do 3,5 tony, a także auta z windą załadowczą oraz pojazdy ciężarowe z naczepami różnego typu. Ekspresowy transport busami cieszy się dużą popularnością ze względu na szybkość, możliwość elastycznego dopasowania trasy i znacznie niższe koszty w przypadku mniejszych ładunków. Bez względu na pojazd konieczne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie zabezpieczenie ładunków na czas transportu przy użyciu np. systemów mocowań i mat antypoślizgowych.

Ekspresowy transport międzynarodowy – kluczowe wymagania

Expresowy transport międzynarodowy, w porównaniu do dostaw krajowych, wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami. Przewóz taki wymaga nie tylko jeszcze dokładniejszego planowania samej trasy, lecz także dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności, które mogą różnić się w zależności od konkretnego kraju. Świetnym przykładem jest tu transport wewnątrzunijny oraz transport do Wielkiej Brytanii już po brexicie.

Firma transportowa odpowiedzialna za dostawy ekspresowe musi doskonale znać się na regulacjach obowiązujących w każdym państwie, przez które przebiega trasa przewozu. Dotyczy to na przykład ograniczeń prędkości związanych z typem pojazdu, ograniczeń wjazdu do różnych stref w zależności od pory dnia lub dnia tygodnia i też coraz częściej stosowanych ograniczeń ekologicznych (emisja CO2). Planując trasę zagraniczną, należy również uwzględnić przepustowość dróg, blokady dróg czy ograniczenia dla pojazdów obowiązujące np. w tunelach.

W ekspresowym transporcie międzynarodowym, w przypadku dłuższych tras, często stosuje się podwójne obsady. Rozwiązanie to pozwala zachować ciągłość transportu bez zatrzymywania się na przerwy wymagane przepisami prawa, co znacząco przyspiesza dostawę. Oczywiście w przypadku kilkuosobowych załóg tachografy obowiązują każdego kierowcę z osobna. Nie jest to wymagane, ale znacznie ułatwia wszelkie procedury i kontrole za granicą, jeśli jeden z kierowców zna podstawy języka obcego.

Profesjonalna firma transportowa powinna być w stanie załatwić za klienta wszelkie formalności urzędowe oraz związane z obsługą celną. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnej firmy będzie transparentność procesu transportowego, czyli przede wszystkim udostępnienie możliwości śledzenia towaru w czasie rzeczywistym dzięki monitoringowi GPS.

Dostawa tego samego dnia, czyli same day delivery (SDD)

Dostawa w dniu nadania to już nie tylko marzenie każdego załadowcy, ale coraz częściej konieczność wymuszona rosnącymi oczekiwaniami klientów. Wymaga niezwykłej sprawności w przyjmowaniu zleceń i planowaniu tras oraz doświadczonych kierowców, którzy doskonale znają drogę i umieją pracować pod presją czasu.

Same day delivery może dotyczyć zarówno transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Warto mieć jednak świadomość, że dostawa tego samego dnia jest możliwa przy spełnieniu określonych warunków. Dotyczy to między innymi miejsca załadunku i rozładunku oraz związanej z nimi infrastruktury drogowej czy też odległości, jaka jest do pokonania.

Dostawa tego samego dnia jest bardziej opłacalna dla mniejszych i lżejszych przesyłek, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy sprawnym załadunku dotyczyła większych ładunków np. całopojazdowych. Zazwyczaj dotyczy również przesyłek zwanych powszechnie door-to-door, czyli dostarczanych bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy z pominięciem dodatkowego przeładunku.

Podsumowując, transport ekspresowy staje się coraz ważniejszym elementem łańcucha dostaw. Firmy transportowe muszą dostosować się do rosnących oczekiwań załadowców, oferując coraz bardziej elastyczne podejście do terminów realizacji zleceń. Coraz bardziej realną opcją dla wielu klientów staje się również dostawa tego samego dnia. Jej realizacja wymaga od firm transportowych doskonałej znajomości rynku docelowego i trasy, a także wiąże się z licznymi dodatkowymi wyzwaniami.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − dwanaście =