Akcja „BUS” na PPO Gołuski: transport krajowy i międzynarodowy

Akcja „BUS” na PPO Gołuski: transport krajowy i międzynarodowy

Wielkopolscy inspektorzy ITD przeprowadzili akcję „bus” na PPO Gołuski. Sprawdzano transport krajowy i międzynarodowy. Nie obyło się bez kar.

Inspektorzy kontrolowali nie tylko dokumenty, ale też stan technicznych pojazdów oraz ich realną masę.

W czwartek 13 kwietnia „Krokodyle” z kilku terenowych oddziałów wielkopolskiego ITD na autostradzie A2 przy Punkcie Poboru Opłat Gołuski przeprowadzili akcję ukierunkowaną na lekkie pojazdy użytkowe.

Wśród wytypowanych do sprawdzenia samochodów były te wykonujące transport krajowy oraz międzynarodowy. Wśród tych drugich busów kontrolowano m.in. licencje wspólnotowe uprawniające przedsiębiorców do wykonywania przewozów międzynarodowych pojazdami od DMC od 2,5 do 3,5 tony DMC/DMCZ a w przypadku, kiedy za kierownicą siedział obywatel spoza Unii Europejskiej, inspektorzy weryfikowali również świadectwa kierowcy wraz badaniami lekarskimi oraz psychologicznymi.

Reklama

Na autostradzie A2 w Gołuskach sprawdzano zarówno pojazdy zarejestrowane w Polsce, jak należące do podmiotów spoza kraju.

Co ciekawe, w jednym przypadku wykonywania transportu międzynarodowego kierująca pojazdem obywatelka Królestwa Niderlandów nie miała przy sobie wypisu z licencji, za co przewidziana jest nie tylko kara finansowa, ale też wszczyna się postępowanie administracyjne, gdyż jest to tzw. bardzo poważne naruszenie (BPN).

W przypadku busów jeżdżących na „krajówce” okazało się, że w trzech przypadkach 3,5-tonowe DMC zostało nieznacznie przekroczone – jeden przewoził rybki akwariowe w workach i w styropianowych pudłach, inny dwie sofy wraz z puszkami z farbą, a trzeci jako pomoc drogowa załadował zbyt ciężką osobówkę na najazd.

Warto odnotować, że każdy z tych trzech przeładowanych dostawczaków ważył równo 4200 kg. Łącznie wielkopolscy” Krokodyle” ukarali kierowców tych busów mandatami o łącznej wysokości 3000 złotych.

Źródło zdjęć: WITD Poznań

Podziel się: