Transport busami bez licencji – ITD pobrała 24 000 zł kaucji

Transport busami bez licencji – ITD pobrała 24 000 zł kaucji

Na autostradzie A2 łódzcy „Krokodyle” zatrzymali do sprawdzenia 2 Sprintery. Kontrola zakończyła się pobraniem 24 000 zł kaucji przez ITD.

Inspektorzy z WITD Łódź w środę 17 maja prowadzili działania kontrolne w okolicach w okolicach Strykowa.

Wśród zatrzymanych tego dnia pojazdów znalazły się dwa Mercedesy Sprintery, którymi holenderski przedsiębiorca wykonywał międzynarodowy przewóz kwiatów bez wymaganej przepisami licencji wspólnotowej, która obowiązuje od 21 maja 2022 roku.

Reklama

Chociaż oba holenderskie busy realizowały międzynarodowy transport, to przedsiębiorca nie uzyskał wymaganej prawem licencji i zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Jak ustalili łódzcy „Krokodyle”, obaj kierowcy dostarczyli kwiaty z Holandii do Polski i wracali już na pusto do swojego kraju, a że każdy z pojazdów miał dopuszczalną masę całkowitą przekraczającą 2,5 tony, to przedsiębiorca powinien uzyskać dokumenty zezwalające na świadczenie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy.

Ostatecznie wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne z ustawy o transporcie drogowym a przewoźnik bez licencji musiał wpłacić 24 000 zł kaucji na poczet przewidywanych kar.

Warto też podkreślić, że jeżeli kaucja nie zostałaby wpłacona, zatrzymane pojazdy zostałyby skierowane z miejsca kontroli na wyznaczony przez starostę parking strzeżony.

Na koniec warto przypomnieć, że Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/1055 z dnia 15 lipca 2020 roku, a które weszło w życie 21 maja 2022 roku, wprowadziło wymóg dotyczący dostępu do zawodu przewoźnika drogowego rzeczy wykorzystujących w transporcie międzynarodowym pojazdy silnikowe lub zespoły pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 tony, ale nie przekracza 3,5 tony.

Źródło zdjęć: WITD Łódź

Podziel się:
1

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

  1. Kiero

    a to nie byl czasem przewoz na potrzeby wlasne gdzie nadal obowiązuje limit 3,5tony?

Komentarze zamknięte.